Jak zmírnit poškození nervů a jejich bolest při cukrovce
Poškození nervů ve formě diabetické neuropatie patří mezi nejčastější komplikaci cukrovky. Bolesti výrazně snižují kvalitu života pacientů, ať už ovlivněním spánku, či celkové pohody. Co může pomoci?
Proč se u cukrovky objevuje onemocnění nervů, to není zcela jasné. Podílí se na tom ale zcela jistě mnoho faktorů. Vyšší hladina cukru v krvi startuje chemické a metabolické změny, které mají za důsledek poškození cév a látkové přeměny organismu. Dochází tak ke vzniku kyslíkových radikálů a oxidačnímu stresu, který se také může uplatňovat v poškození nervů. Mezi další rizikové faktory patří vysoký krevní tlak a hladina tuků, kouření a obezita.
Více druhů bolestí
Z hlediska rychlosti rozvoje můžeme rozdělit typy neuropatie u cukrovky na ty vznikající rychle (akutní) a na ty rozvíjející se pomalu (chronické). Podle toho, jaké nervy jsou postižené, se pak hovoří o formách symetrických a asymetrických.
Symetrické neuropatie. Objevují se mnohem častěji než asymetrické. Nejvíce postihují okrajové části dolních, někdy však i horních končetin. Problémy obvykle vznikají pomalu a plíživě. Projevy mají typické „punčochovité“, případně „rukavicovité“ rysy. Patří mezi ně:
- snížení až vymizení citlivosti v postižené oblasti,
- vnímaní nebolestivých podnětů jako bolestivých,
- nadměrné vnímání bolesti,
- bolestivost i bez přítomnosti bolestivého podnětu,
- nepříjemný pocit brnění, pálení kůže.
Asymetrické neuropatie. Postihují jeden nerv či jeho kořeny. Velmi často se objevují na nervech hlavy, případně v anatomických zúžení, jako tzv. úžinové syndromy (například známý syndrom karpálního tunelu). Projevy se liší a odvíjí se od toho, který nerv byl postižen. Základním příznakem je ale bolest, která bývá trvalá a silná. Často se zhoršuje během noci.
Nelehká léčba
Řešení bolestí při diabetické neuropatii je složité. Zejména proto, že běžné léky většinou neúčinkují. Uplatňují se tedy jiná léčiva, jako preparáty proti depresi či křečím. Velká pozornost je dnes věnována i podpůrné terapii, tedy vitaminům a doplňkům stravy s antioxidačními účinky.
- Antidepresiva. Léky proti depresím jsou užívány nejčastěji. Některé z nich mají na neuropatickou bolest velmi silné účinky, mají ovšem také mnoho nežádoucích účinků. Proto nemohou být použity u všech pacientů. Jiné z nich mají sice nežádoucích účinků méně, proti bolesti působí ale podstatně hůře. Výhodou léčby antidepresivy je ale kromě mírnění bolesti jejich samotný účinek proti depresi, kterou řada diabetiků také trpí.
- Léky proti křečím. Jsou běžně užívané v léčbě epilepsie, uplatňují se i při neuropatiích.
- Opioidy. Jde o velmi silné léky proti bolesti. Nepatří mezi léčiva první volby, u některých pacientů je ale může lékař předepsat. Jejich nevýhodou je množství nežádoucích účinků, mimo jiné i vznik závislosti.
- Lokální umrtvení. Úlevy se dosahuje pomocí náplastí. Jedná se o novou a účinnou metodu, která se aplikuje v ambulancích bolesti.
- Kyselina α-lipoová. Tento přirozený antioxidant chrání nervy před kyslíkovými radikály. Kromě toho má i velký význam pro energetický metabolismus nervu. Může tak pomoci ke zpomalení pokročilosti onemocnění. I když si tělo umí tuto kyselinu vytvořit, při stavech, jakým je například cukrovka, může dojít k jejímu nedostatku.
- Vitaminy. Zejména ty ze skupiny B (B1, B6 a B12) mohou pacientům přinášet pocit úlevy. Mnoho diabetiků totiž trpí jejich nedostatkem. Přirozeným antioxidantem je ale i vitamin E.
(cean)
Zdroj:
Diabetická neuropatie a využití kyseliny α-lipoové (Basil Richter, Ivana Rudolfová; Corpus et Psyché)
Kyselina α-lipoová v léčbě diabetické polyneuropatie (Václav Dostál; Corpus et Psyché)