Vyšší věk přináší pokles životní energie, vytrvalosti a obranyschopnosti. Snižuje se také tolerance fyzické i psychické zátěže. Odborně se tomuto jevu říká stařecká křehkost. Ta ve svém důsledku znehodnocuje kvalitu života seniorů a vede k závislosti na péči okolí. Ve vyšším věku postupně klesá i funkční objem všech orgánových systémů. Například u sedmdesátiletých osob je tato kapacita o 50 % nižší oproti té, kterou mívají lidé ve věku 25 let. Nemoci ve vyšším věku jsou vícečetné a mohou mít atypický průběh. To ztěžuje diagnostiku a následně i adekvátní léčbu. Často se také setkáváme se zvýšenými projevy nežádoucích účinků léků.
Výhody homeopatie u seniorů
Pokles fyzické výkonnosti, bolesti a další tělesné potíže (a též závislost na péči) se projevují i na psychice seniorů. Běžně se u starších lidí setkáváme s malomyslností, depresemi či s pocity zbytečnosti. Jak mohou pomoci homeopatické preparáty?
- Jemná a trvalá léčba. Homeopatie se osvědčila zejména u lidí s pokročilými stadii onemocnění a přidruženými orgánovými změnami. U těchto osob není možné trvalé vyléčení. U velké většiny z nich lze však homeopatiky zlepšit jejich zdravotní stav a kvalitu života.
- Minimální riziko vedlejších účinků. Homeopatické léky nezpůsobují vedlejší účinky v klasickém slova smyslu. U některých pacientů se na začátku léčby může objevit tzv. homeopatické zhoršení. To sice většinou znamená pouze příznivou reakci na homeopatický lék, ale pacienty to může být vnímáno negativně. Zejména u lidí užívajících více klasických léků je pak výhodou, že homeopatické preparáty s nimi nemívají žádné nežádoucí interakce.
- Morální podpora. Homeopatika se snadno užívají a sebeobsluha podporuje sebedůvěru a pozitivní naladění seniorů. Studie ukazují, že starší lidé s lepším životním postojem mají vyšší očekávanou délku života.
- Zlepšení imunity. Jak již bylo zmíněno, u seniorů dochází k oslabení imunitního systému. Správně vedená homeopatická léčba zvyšuje vlastní obranné mechanismy těla.
Nejčastější trápení
1. Noční křeče
Mnoho lidí si stěžuje na bolestivé noční křeče, většinou v lýtkách. Příčin tohoto stavu může být celá řada – svalová únava, poruchy prokrvení, neuropatie nejrůznějšího původu, poruchy hladin vitaminů a minerálů či syndrom neklidných nohou.
- Cuprum metallicum 9CH – lék, který ulevuje od bolestivých záškubů v lýtkách či prstech na nohou a od pocitu chladu.
- Magnesia phosphorica 9CH – zabírá na prudce nastupující křeče v lýtkách, které se lepší teplem a ohnutím.
- Zincum metallicum 9CH – mírní bolesti spojené se syndromem neklidných nohou, které zhoršuje alkohol.
Příslušný lék podáváme 1–3× denně 5 granulí.
2. Nespavost
Jedná se o běžný, avšak často opomíjený stesk seniorů. K příčinám nespavosti patří bolesti kloubů a zad, svědění kůže, dušnost či u kardiaků pocity tlaku na hrudi. Za nekvalitní odpočinek dále mohou deprese, stres, úzkosti, nezpracovaná emoční traumata, porucha prokrvení mozku či některé léky. Homeopatickou léčbu je potřeba zaměřit na příčinu potíží, jedině tak může být účinná. Následující léky představují jen malou část z použitelných možností.
- Ignatia amara 15CH – hlavní lék na nespavost způsobenou emočním zklamáním, například neshodami v rodině, pocitem urážky či reakcí na úmrtí blízkého člověka či mazlíčka. Stav doprovázejí časté změny nálad, kdy se pláč střídá se zamlklostí a dotyčný nesnese pokusy o utěšování.
- Coffea cruda 15CH – přípravek vhodný tehdy, kdy spousta myšlenek brání v usnutí nebo když se člověk probudí kolem 3. hodiny ranní a má čilou mysl. Nejlépe funguje u pacientů, kteří hojně holdují kávě.
- Arnica montana 9CH – řeší nespavost, jejíž příčinou jsou bolesti celého těla a pocit, že postel je příliš tvrdá. To vede k tomu, že dotyčný neustále hledá tu „správnou“ polohu.
- Arsenicum album 15CH – pomáhá v případě, že člověk nemůže spát kvůli úzkostnému neklidu, zejména pak vinou strachu ze smrti. Preparát účinkuje dobře u osob, jejichž celkový stav se horší mezi 1. a 3. hodinou ranní. Často jde o pacienty se závažnými či pokročilými nemocemi. Strach u nich bývá výraznější o samotě a jsou to jedinci velmi zesláblí.
- Baryta carbonica 15CH – lék používaný velmi často u seniorů s paradoxními až dětinskými reakcemi. V noci je jim horko a často se budí, přesto jsou celkově velmi zimomřiví a lehce nastydnou. Přes den se snadno unaví a touží po odpočinku čili se u nich setkáme s ospalostí přes den a aktivitou v noci.
3. Závratě
- Phosphorus 9CH – zabírá hlavně na ranní závratě, pocity točení a vznášení se v prostoru. Stav se lepší ve tmě, dotyčný často žádá o studené nápoje.
- Baryta carbonica 15CH – pomáhá lidem trpícím i na závratě s nutkáním na zvracení, které se horší stáním a zvednutím rukou.
- Gelsemium sempervirens 15CH – hodí se tehdy, pokud závratě postupují hlavou zezadu dopředu a zhoršuje je posazení či postavení se. Pacient má pocit, jako by byl opilý, stav doprovází pocit těžkých víček a mlhavého vidění.
U všech výše zmíněných potíží podáváme vybraný lék i několikrát denně v dávce 5 granulí.
Dopřejte si také vitaminy a doplňky stravy
- Gingko biloba. Slouží ke zlepšení prokrvení mozku a mozkových funkcí. Obsahuje i prospěšné antioxidanty. Nicméně pro osoby, které berou warfarin (lék na ředění krve), je nebezpečná, protože silně snižuje jeho účinek.
- Hloh. Zlepšuje funkce oběhového systému, stabilizuje krevní tlak. Jeho společné užívání s tradičními léky na snížení krevního tlaku je bezpečné.
- Pampeliška. Látky v ní obsažené zkvalitňují tok žluči, funkce střeva a ve svém důsledku redukují toxickou zátěž těla.
- Česnek. Chrání srdce především tím, že snižuje hladinu cholesterolu. Kromě toho zlepšuje funkce imunitního systému.
- Vápník a hořčík. Důležité stavební kameny kostí a zubů, užívání těchto látek slouží i jako prevence křečí.
- Koenzym Q10. Chrání srdce a zlepšuje krevní oběh.
- Omega-3 a omega-6 mastné kyseliny. Jsou důležité pro funkce srdce a mozku, nejlepšími zdroji jsou lněný a rybí olej.