Dehydratace neboli nedostatek tekutin je nejzávažnější komplikací průjmovitých onemocnění. Nejvíc ohroženi jsou děti a staří lidé. S věkem klesá pocit žízně a k plnému rozvinutí příznaků dochází často pozdě a náhle, kdy už vážně ohrožují život. Vyšší nebezpečí dehydratace hrozí v letních měsících, kdy nadměrné horko a vlhko přispívá k většímu odvodnění organismu.
Jako průjem se označuje 3 a více řídkých stolic denně. Může probíhat mírně až těžce. Zatímco někoho trápí pár vodnatých stolic 1–2 dni, těžký průjem se může projevit i více než 20 stolicemi denně, každých 20–30 min. Při tom dochází k porušení minerálové rovnováhy v organismu, veliké ztrátě tekutin, sodíku, draslíku a chloridů a tím k těžké dehydrataci.
Známky dehydratace
Dehydratace může být různého stupně: lehká, středně těžká a těžká.
U mírné dehydratace se objeví:
- mírné sucho v ústech,
- zvýšená žízeň,
- mírně snížené množství moči.
Společné rysy středně těžké a těžké dehydratace jsou:
- suché sliznice (rty, dásně, jazyk),
- zapadlé oči s kruhy pod očima (halonované oči),
- chybění slz při pláči,
- výrazně snížená tvorba moči (koncentrovaná moč tmavé barvy),
- pokles krevního tlaku,
- zrychlení pulzu,
- narušení správné funkce mozku (zmatenost, motání hlavy),
- ztráta více než 5 % tělesné hmotnosti,
- v nejtěžších případech smrt.
Ztráta vody pod kontrolou
Stav dehydratace můžeme hodnotit pomocí barvy moči a frekvence močení (jak často budete močit). Pokud je moč žlutá a močíte zřídka, měli byste pít více tekutin. Při dostatečném příjmu tekutin močíte každých 3–5 hodin.
Jak správně nahradit ztracenou vodu a minerály
Základem je pít dostatečné množství tekutin:
Doporučené denní množství pro dospělé jsou 3 litry tekutin s obsahem vody, minerálů, cukru. Vhodné jsou minerální vody, rehydratační roztoky, sladký čaj, slané polévky (náhrada sodíku).
Dětem se podává orální rehydratační roztok, starším dětem i čaje, minerální vody. U kojených dětí nikdy nepřerušovat kojení. U uměle živených dětí po úspěšném zavodnění se podává stejné kojenecké mléko ve stejném ředění jako před akutním průjmem.
V případě, že není možné podávat rehydratační roztoky ústy, je nutné zahájit nitrožilní podávání v nemocnici.
Z volně prodejných léků proti průjmu najdete v lékárnách například Hidrasec s účinnou látkou racecadotril, který zabraňuje nadměrným ztrátám vody a minerálů do střeva, čímž pomáhá organismus rehydratovat. Pro kojence a děti jsou k dispozici zvláštní koncentrace a lékové formy. Nemá vliv na obvyklé rehydratační režimy, jeho účinnost může být ale snížená u současného zvracení. Není vhodný u lidí s poruchou trávení, vstřebávaní nebo nesnášenlivostí laktózy.
Zdroj: SPC Hidrasec