K dehydrataci občas dochází při silném průjmu nebo zvracení. Zvlášť u malých dětí může tento stav nastat poměrně rychle a být i životu nebezpečný. Přestože má průjem mnoho různých příčin (většinou jde ale o virovou infekci), nejdůležitější je vždy dodržování pitného režimu. A pokud dojde vlivem průjmu k nadměrnému odvodnění, je nutná náhrada ztracených tekutin, tedy rehydratace.
Speciální roztok pomůže
Trpí-li váš potomek průjmem a je stále kojený, s krmením pokračujte. U dětí, které jsou na umělé dětské výživě, je důležité jednotlivé dávky připravovat stejným způsobem jako obvykle a neředit je větším množstvím vody. Pokud dítě tekutiny odmítá, měli byste přistoupit k podávání rehydratačního roztoku po malých dávkách a v krátkých intervalech. Vhodnou terapií jsou také prostředky s účinnou látkou racekadotril. Mírní příznaky akutního průjmu u dětí i dospělých. Přispívá též ke zkrácení doby trvání průjmu i ke zmenšení objemu průjmových stolic. S podáváním racekadotrilu vytrvejte až do chvíle, než bude mít nemocný dvě normální stolice. V rámci rehydratace se naopak vyhýbejte konzumaci sladkých nápojů, jako jsou ovocné džusy nebo slazené ledové čaje. Neobsahují správný poměr vody, solí a cukru a mohou stav dětského pacienta zhoršit.
Znaky dehydratace
Typickými projevy odvodnění organismu je:
- snížená potřeba močení (poznávacím znamením u kojenců jsou méně než 4 mokré plenky za den, u starších dětí to je močení po více než 8 hodinách),
- malý pocit žízně,
- suchá pokožka, ústa a jazyk,
- zrychlený tlukot srdce,
- našedlá barva kůže,
- propadlá fontanela (lupínek, vazivové spojení na lebce novorozence).
Stejně jako u jiných zdravotních problémů i u průjmu platí, že nejdůležitější je prevence. Důsledné mytí rukou a dodržování hygieny při práci s potravinami může zabránit šíření mikroorganismů a propuknutí průjmového onemocnění.
(pak)
Zdroj:
www.caringforkids.cps.ca