S diagnózou opatrně
Typický věk pro výskyt růstových bolestí je mezi 3. a 12. rokem života. Nejčastěji bývají postiženy děti ve věku 3–5 let. Bolest je typicky lokalizovaná do horní části bérce či do zákolenní jamky. Obvykle je oboustranná. Bolesti se objevují nejvíce v odpoledních hodinách či v noci, což samozřejmě narušuje spánek dítěte a může vést k dalším problémům. Nejvýraznější bývají potíže především ve dnech se zvýšenou tělesnou námahou (když má dítě v rozvrhu tělocvik nebo po škole sportovní kroužky). U některých dětí se mohou bolesti objevovat v chladném a vlhkém počasí. Někdy se na růstové bolesti svádí i problémy s kyčlemi, bolestmi paží či horní částí zad. Tato místa však nejsou pro růstové bolesti typická, a je proto vhodné nechat dítě náležitě vyšetřit.
Proč mě bolí noha?
Příčiny růstových bolestí, jak již bylo zmíněno, jsou stále nejasné. Nejvíce se vždy dávaly do souvislosti s nepoměrem růstu kostí, svalů a šlach. Výzkumy totiž odhalily, že 90 % růstu kostí probíhá v noci. V současné době se soudí, že příčiny růstových bolestí jsou spíše multifaktoriální a podílí se na nich:
- přetížení pohybového aparátu, čímž se vysvětluje zhoršení bolestí po aktivním dni,
- anatomické odchylky (například plochá noha, vadné držení těla a podobně),
- psychologické faktory – děti s růstovými bolestmi trpívají častější bolestí hlavy a břicha, což celkově může být spojeno se sníženým prahem bolestivosti.
Co dítěti uleví
Nedílnou součástí řešení růstových bolestí jsou tzv. režimová opatření. Mezi ně patří:
- jemná masáž postižených míst,
- aplikace tepla na bolavé oblasti a snaha neprochladnout,
- zajištění pravidelného denního režimu a přiměřené fyzické aktivity,
- biofeedback – metoda pomáhající upravit práh bolestivosti.
Důležité je i poučení dítěte a rodičů v tom smyslu, že se jedná o nezávažnou potíž, které sama od sebe po čase odezní.
Vyzkoušejte homeopatika
Arnica montana 9 C – může pomoci v případech, kdy jsou bolesti výrazně vázané na fyzickou zátěž. Pak se tento lék dá podat i preventivně před tréninkem a po něm v dávce 5 granulí.
Rhus toxicodendron 9 C – pomáhá dítěti, které se vinou bolestí musí neustále hýbat a vrtět. Je neklidné a v posteli nedovede najít správné místo a polohu.
Bryonia 9 C – tento preparát je vhodný v případě, že se bolesti zlepšují jen při absolutní nehybnosti.
Magnesia phosphorica 9 C – zabírá na bolesti křečovité nebo na ty, které jsou křečemi svalů doprovázeny. Potíže mírní především teplo.
Calcarea phosphorica 9 C – hodí se zejména pro děti, které velmi rychle rostou či vyrostly. Jejich růstové bolesti směřují hlavně do oblasti dolních končetin a vystřelují všemi směry. Mohou být doprovázeny slabostí nohou a někdy si dítě stěžuje i na křeče. Postižení jedinci mívají studené končetiny, kvůli bolestem někdy ztrácejí i chuť k jídlu. Tento lék se dá použít i jako „osvědčený prostředek” v případě, že žádný jiný preparát nesedí dokonale.
Eupatorium perfoliatum 9 C – pomáhá při potížích s nohama a zády, kdy je bolest velmi silná a hluboká. Charakterizovaná je pocitem rozbitosti těla. Některé děti si mohou stěžovat i na pocit, že na ně „něco leze“.
Phosphoricum acidum 15 C – nejlepší lék pro děti, které rychle vyrostly a jsou zatížené mentálně i fyzicky. Bolesti popisují „jako by kosti pilovala hrubá rašple“. Mohou být i trhavé, případně pacient hovoří o „mravencích lezoucích mu pod kůží“. Dítě se cítí vyčerpané, pociťuje neustálou slabost dolních končetin, které se mu při chůzi třesou. Celkově se může zdát naprosto lhostejné a apatické.
Lék, který nejlépe odpovídá potížím dítěte, podáváme 1–2× denně v dávce 5 granulí.