Osteoporóza je velmi významným onemocněním. Nejčastěji jsou postiženy starší ženy, ale choroba se nevyhýbá ani starším mužům, mladším lidem a vzácně i dětem. V České republice trpí řídnutím kostí asi tři čtvrtě miliónu lidí.
- Podle výzkumů má 5–10 % žen po přechodu osteoporózu a u 40 % z nich je přítomna osteopenie, která se dá označit za mírnější formu osteoporózy.
- Téměř každá druhá žena starší 50 let prodělá v důsledku řídnutí kostí zlomeninu.
- Zlomeniny jsou přitom nejen obtížně léčitelné, ale samotná terapie je také finančně velmi nákladná a složitá. Nejčastější typ, zlomenina stehenního krčku, navíc výrazně zvyšuje riziko úmrtí.
U samotné osteoporózy platí, že je snadnější předcházet jejímu vzniku než léčit její následky. A právě v prevenci hraje důležitou roli hormonální antikoncepce.
Estrogeny a kostní hmota
Estrogeny produkované vaječníky stimulují spolu s vápníkem, vitaminem D a jinými hormony růst a přestavbu kostí. Až do 30 let věku kostní hmota přibývá, po dosažení tohoto životního jubilea však začne pomalu, ale jistě ubývat. Ztráta kostní hmoty je velmi pozvolná a nijak se klinicky neprojevuje. Výraznější úbytek nastává až v menopauze. Období přechodu je totiž charakterizované mizením ženských pohlavních hormonů. Snížení hladiny estrogenů po menopauze přitom může způsobit náhlou ztrátu až 20 % kostní hmoty.
Výzkumy hovoří jasně
Ochranný účinek hormonální antikoncepce významně závisí na věku, kdy bylo zahájeno její užívání. Použití pilulek proti početí u žen po čtyřicítce snižuje riziko zlomeniny krčku až o 30 %. Obdobně příznivé účinky potvrdilo i mnoho dalších výzkumů. Hormonální antikoncepce však nepůsobí jenom proti řídnutí kostí. Její užívání snižuje riziko vzniku rakoviny děložní sliznice a vaječníků, pomáhá navodit duševní pohodu a zmírnit další projevy menopauzy.
Zdroj: www.obgyn.net, www.uptodate.com, www.healthywomen.org