Při pobytu ve španělských nemocnicích se můžete nakazit žloutenkou typu C
I přes veškerou snahu lékařů se stále objevují případy pacientů, kteří se žloutenkou typu C nakazili během pobytu v nemocnici.
Vědci chtěli zjistit, kolik z nahlášených případů infekce žloutenkou typu C se vyskytlo v souvislosti právě s hospitalizací. Provedli zpětné šetření v osmnácti velkých španělských nemocnicích.
U pacientů, kteří tam byli přijati s diagnózou akutní žloutenka typu C se pátralo po tom, jak ke své nemoci přišli. Za posledních sedm let bylo evidováno v dokumentaci těchto osmnácti nemocnic 109 případů žloutenky typu C.
Špatné výsledky
Výsledky nebyly příliš uspokojivé: Nejčastější faktory vedoucí k tomuto onemocnění byly následující:
- Přijetí do nemocnice (67 % případů)
- Nitrožilní aplikace drog neboli „píchání si“ (8 % osob)
- Náhodné poranění o jehlu (6 % pacientů)
- Sexuální styk (5 %)
Neuspokojivá kvalita špabnělského zdravotnictví?
Většina osob, u kterých byl jako jediný zjištěný rizikový faktor pobyt v nemocnici, podstoupila chirurgický výkon nebo byla ošetřována na pohotovosti či jednotce intenzivní péče.
U naprosté většiny nemocných (67 %) bylo jediným rizikovým faktorem přijetí do lékařské péče. To by mohlo ukazovat na horší hygienické zvyklosti ve španělských nemocnicích. Na základě tohoto výsledku bychom se mohli domnívat, že je obecně lepší péči v zahraničí spíše omezit a s některými záležitostmi raději počkat na lékařské ošetření v České republice. Česká republika má totiž tradičně velice dobrou úroveň hygieny ve zdravotnických zařízeních a riziko přenosu infekce je zde minimální.
Na obhajobu španělského zdravotnictví je třeba říci, že podíl drogově závislých se žloutenkou typu C bude ve skutečnosti větší, tito lidé však málokdy vyhledají lékařskou pomoc.
(hul)
Zdroj: Martinez-Bauer E, et al. Hospital admission is a relevant source of hepatitis C virus acquisition in Spain. J Hepatology 2008;48:20–27.