Neustále přibývá výzkumů, které dokládají prospěšnost tělesného cvičení pro pacienty s karcinomem prostaty. Některé z nich nabízejí pro svá pozorování i možná vysvětlení. Jako například studie z roku 2014, která poukázala na odlišnou stavbu cévního zásobení nádorů prostaty u aktivnějších mužů.
Kvalitní cévy jsou plusem
Většina nádorů má schopnost ovlivňovat cévy ve svém okolí tak, aby prorůstaly do nádorové tkáně, v ní se bohatě větvily a zásobovaly tumor krví. Takovéto cévy jsou obvykle drobné, hustě a nepravidelně uspořádané a nekvalitní. Bylo zjištěno, že čím „podivnější“ je cévní zásobení nádoru prostaty, tím má tato nemoc horší prognózu (neboli vyhlídky pro pacienta do budoucna). Muži, kteří se pravidelně věnují rychlé chůzi (rychlostí alespoň 5,5 km/h), mají v momentě diagnózy cévy v nádoru široké, pravidelně tvarované, zkrátka zdravější. To nepřeje šíření rakoviny do jiných orgánů a naopak zlepšuje reakci tumoru na léčbu.
Cvičení všeho druhu
U pacientů věnujících se ještě náročnější fyzické aktivitě, např. jízdě na kole či běhu, zmíněná studie významné změny ve stavbě cévního zásobení nádorů neodhalila. Úmrtnost na rakovinu prostaty je přesto u intenzivně hýbajících se pacientů nižší než u těch pasivnějších, a to zhruba o 60 %. Mechanismus, kterým sport snižuje riziko této nemoci, je neznámý. Z toho vyplývá, že teorie o kvalitě cév je pravděpodobně jen kapkou v moři informací o sportu a rakovině prostaty. Hlavní zpráva je však jasná: Pohyb je prospěšný při rakovině prostaty, před ní i po ní.
Krok za krokem
Doporučování fyzické aktivity pro zdraví se stalo již takovým klišé, že mu málokdy skutečně nasloucháme. Ti, kteří cvičí, to obvykle dělají ze zvyku a pro radost. Ty línější nezdvihne z křesla ani vidina sníženého rizika jakéhosi nádoru. Podniknout první krůčky ke zdravějšímu životnímu stylu přitom není nic těžkého. Iniciativa 6000 kroků, která vznikla právě s cílem zjednodušit pohled dnešního člověka na tělesný pohyb, doporučuje jednoduchý postup:
- Pořiďte si krokoměr, případně jeho obdobu ve formě mobilní aplikace.
- Každý den směřujte k cíli 6000 ušlých kroků.
- Ideální je svižná procházka, která nezabere více než 40 minut.
Je nutno podotknout, že nejde o dostatečnou sportovní aktivitu. Pro někoho, kdo není zvyklý se hýbat, však představuje 6000 kroků ideální začátek cesty za kvalitnějším, delším životem s nižším rizikem vzniku mnoha nemocí – mimo jiné i rakoviny prostaty.
Zdroje:
www.pcf.org/Exercise and Prostate Cancer8212the evidence stacks up for benefits.htm
http://6000kroku.cz/