Při léčbě deprese polykat prášky nestačí
Onemocnění depresí zasahuje postiženým do života v rozdílné míře. S trochou nadsázky lze říci, že každý pacient má svoji vlastní verzi nenálady. Stejně tak by ovšem měl obdržet terapii „šitou na míru“.
#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS#
Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup k historii všech svých dotazů a odpovědí.
Již máte účet?
Přihlaste se zde
Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.
Přihlásit se přes FacebookZadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.
Chcete se přihlásit?
Přihlaste se zde
Nemáte účet?
Registrujte se
Onemocnění depresí zasahuje postiženým do života v rozdílné míře. S trochou nadsázky lze říci, že každý pacient má svoji vlastní verzi nenálady. Stejně tak by ovšem měl obdržet terapii „šitou na míru“.
Kvalitní léčebný plán těžké skleslosti zahrnuje kombinaci užívání léků a psychoterapie. Dohromady tato řešení účinkují lépe než každé z nich zvlášť a pomáhají dosáhnout i trvalejších výsledků. V posledních letech se také čím dál více rozšiřují tzv. cílené metody léčby, mezi které lze zahrnout například fototerapii či elektrokonvulzivní léčbu. Nedílnou součástí řešení deprese je i dodržování vhodného životního stylu.
Slyší-li laik slovo psychoterapie, většinou si představí pacienta ležícího na pohovce a terapeuta, který nad ním sedí na židli a zamyšleně pokuřuje doutník. Od dob Sigmunda Freuda ale prodělalo toto medicínské odvětví řadu proměn. Dnes nabízí mnoho směrů, z nichž každý přistupuje k průběhu léčby trochu odlišně. Vybere si tedy i ten, koho děsí představa rozebírání snů a ostatních fantazií. Pojďme si krátce představit některé z terapeutických směrů, které mohou nabídnout pomoc v léčbě deprese.
1. Individuální kognitivně behaviorální terapie. Tento psychoterapeutický systém se považuje za terapii první volby. Spočívá v práci s depresivním způsobem myšlení a v následné úpravě chování. Učí nemocného zacházet s příznaky a projevy jeho onemocnění, lépe mu porozumět a zavést do života postupné malé kroky, které pomůžou zmírnit nepříjemné projevy.
2. Skupinová psychoterapie. V léčbě deprese může významně pomoci sdílení potíží s více pacienty. Ve skupinové terapii, kterou vedou jeden či dva odborníci, se uplatňuje více rozdílných přístupů. Jedním ze základních přínosů může být pocit úlevy, že člověk není se svými problémy sám. Nemocný se může ve skupině učit od druhých, být povzbuzen pokroky ostatních a využít prostoru pro sdílení svých pocitů.
3. Psychoterapie orientovaná na tělo. Těmto přístupům je společná myšlenka, že deprese a ostatní psychické poruchy se výrazně projevují i na úrovni tělesné. Mnoho depresivních lidí vnímá svou schránku negativně, má potíže se uvolnit a spolu s bolestí duše je trápí i mnoho neduhů fyzických. Psychoterapie orientovaná na tělo může probíhat individuálně či ve skupině. Využívají se například různé prvky relaxace, techniky správného dýchání, na všímavost zaměřené meditace či uvolnění pomocí tance.
Když se řekne elektrokonvulzivní léčba čili lidově „elektrošoky“, mnozí si vybaví zoufalého Jacka Nicholsona ve filmu Přelet nad kukaččím hnízdem. Naštěstí i zde platí, že film a skutečnost bývají často na hony vzdálené. Léčba s využitím elektrické energie je vyhrazena pro těžké případy deprese, kde jiné možnosti terapie selhávají. Probíhá v celkové anestezii a svalové relaxaci celého těla navozené léky, takže si pacient ze zákroku nic nepamatuje a v průběhu nemá svalové křeče. Výsledek průchodu slabého elektrického proudu mozkem si lze představit jako „restart počítače“ – výsledky bývají brzy zřetelné a nemocnému se zpravidla velmi uleví.
Další zajímavou metodou léčby deprese je terapie jasným světlem neboli fototerapie. Tento směr však bývá neprávem opomíjený. Nejlepších výsledků se dosahuje u pacientů, u kterých se skleslost objevuje pravidelně na podzim a v zimě, tedy v době, kdy venku ubývá světla. Nemocný tráví pravidelně čas v místnosti vybavené zdrojem jasného světla, které má schopnost znovu sladit denní rytmy, které u deprese bývají porušené.
Při terapii deprese je důležitá i úprava režimu dne. Pravidelnost spánku, jídla a celkově denního programu – to vše spolu s pohybem hraje významnou roli. Pro postiženého může být velmi obtížné přinutit se k pravidelné tělesné aktivitě, protože jedním z hlavních příznaků deprese je ztráta energie a zájmu o různé činnosti. Přesto je ale dobré za podpory terapeuta a blízkého okolí pomoci nemocnému pohyb zařadit zpět do života. Vhodné jsou procházky, plavání nebo různá protahovací či relaxační cvičení. Všechny tyto aktivity mají schopnost měnit hladiny nervových přenašečů v mozku a tím přispět k lepší náladě a celkovému zdraví.
(zzka)
Zdroj: volně dle Deprese a její léčba, příručka pro pacienty a jejich rodiny
Otázka, zda drogová závislost spouští depresi, nebo naopak deprese zvyšuje...
Narození dítěte je sice nádherná událost, ale zároveň se nová situace může stát...
Někteří odborníci se domnívají, že závislost na tabáku může depresi přímo vyvolat,...
Nespavost bývá často příznakem, který přivede depresivního nemocného k lékaři....
Ženy trpící depresemi jsou náchylnější k nemocem, při kterých dochází k úbytku...
Deprese v seniorském věku má řadu specifik, a proto bývá často přehlížena nebo...
Lidé užívající drogy na sobě často pozorují změny nálad. Někdy jde o nepříliš...
Pojem deprese v souvislosti s nedávným úmrtím Karla Svobody vyvolal mnoho otázek....
Dlouhodobá bolest při některých chronických onemocněních představuje velkou...
V současné době trpí depresí přibližně 6–7 % populace. V průběhu života se s...
Alergie v různých podobách postihne během života téměř každého třetího až pátého...
Téma zvýšeného rizika výskytu rakoviny v důsledku pití kávy je stále živé. V...
Je mnoho pacientů, kteří snášejí onkologickou léčbu bez vážnějších obtíží. Netrápí...
Chřipka je poměrně závažné onemocnění, které se právě v těchto dnech dostává...
Infarkt myokardu patří k nejčastějším příčinám úmrtí v dospělém věku. Jde o...
Inkontinence. To slovo nikdo neslyší rád a zejména pro mladé lidi může být těžké...
Výše zmíněná choroba je autoimunní onemocnění kloubů, které postihuje děti....
Bojíte se, že kojením zvyšujete riziko vzniku osteoporózy? Nemusíte – i když...
Zlatým vyšetřovacím standardem je u nespecifických střevních zánětů kromě laboratorního...
Možností přenosu viru virové hepatitidy C je mnoho, některé však patří mezi...
Pánové by měli být aktivní. Sportovat jak po prodělané rakovině prostaty, tak...
Ač to zatím nebylo vědecky potvrzeno, mají někteří pacienti s lupénkou velmi...
Když se řekne lupénka, většina z nás si představí kůži posetou začervenalými...
Menopauza je významným rizikovým faktorem pro rozvoj osteoporózy. Úbytek ženských...
Už zase vás trápí časté běhání na toaletu, bolesti v podbřišku a potíže při...
Alergický zánět v dýchacím traktu překvapivě aktivně řídí buňky pokrývající...
Bolest je pro každého nepříjemným zážitkem, který negativně ovlivňuje nejen...
Máte osteoporózu? Pak vám lékař kromě léků vysvětlil nutnost určitých změn a...
I přes veškerou snahu lékařů se stále objevují případy pacientů, kteří se žloutenkou...
Koupání v moři většina z nás miluje. Nevítaným zpestřením se ale při mořských...