Deprese se řadí k závažným psychickým onemocněním. Jedná se o poruchu, která postihuje celý organismus a není ovlivnitelná vůlí. I přesto se někteří lidé s tímto onemocněním mohou ve svém okolí setkat s tvrzeními, že „jsou slabí, líní a nic nevydrží“. Tyto myšlenky ale pramení z naprosté neznalosti problému a dotyčnému pouze přitěžují.
Všechno špatně
Deprese se projevuje:
- epizodami chorobného smutku a beznaděje,
- ztrátou vůle,
- poklesem energie,
- snížením sebedůvěry a radosti ze života,
- pesimistickými výhledy do budoucna,
- poklesem výkonnosti,
- bezdůvodnými obavami, starostmi a úzkostmi,
- pocity méněcennosti, sebeobviňování a domnělého provinění,
- myšlenkami na smrt a sebevraždu.
Dále se objevují poruchy soustředění, potíže s rozhodováním, zpomalené myšlení, nezájem o sebe, svou práci, rodinu, přátele, koníčky a záliby, které dotyčného dříve těšily. Pokud příznaky trvají déle než 14 dní, nejde už pouze o „těžké období“, ale o skutečnou depresi.
Smutek vs. deprese
Rozdíl mezi depresí a smutkem či rozladěností je ten, že deprese je intenzivnější a trvá déle než smutek. Navíc na rozdíl od skleslosti nepříznivě ovlivňuje výkonnost. Nejvýraznějším, ale zdaleka ne jediným projevem deprese je pak chorobně smutná nálada často trvající celých 24 hodin a téměř každý den po dobu minimálně dvou týdnů. Tato nemoc zasahuje myšlení, chování i tělesné funkce. K dalším projevům tak patří také:
- ztráta zájmu o sex,
- nechutenství a výrazné snížení hmotnosti nebo naopak přejídání se a přibývání na váze,
- přetrvávající tělesné příznaky, jako např. bolest hlavy, poruchy trávení, zácpa, sucho v ústech, dlouhodobé bolesti (např. zad), u žen nepravidelný menstruační cyklus,
- tíha na hrudi, ztuhlost nebo ochablost svalstva, snadná unavitelnost,
- nespavost, předčasné ranní probouzení či nadměrná spavost i během dne,
- nadměrné polehávání, posedávání, neschopnost přinutit se k činnosti,
- neklid, nervozita, nadměrná podrážděnost,
- časté pocity napětí.
Často se vrací
I když proděláte jen jedinou epizodu deprese, stále existuje poměrně vysoké riziko, že se příznaky vrátí. Navíc každá nová vlna nemoci má 10–15% riziko přechodu do chronického stavu. V takovém případě k úplnému uzdravení nedojde a projevy mohou přetrvávat dlouhodobě nebo trvale. I z těchto důvodů léčbu v žádném případě neodkládejte – čím dříve s terapií začnete, tím dříve příznaky nemoci odezní. Naopak rozvine-li se deprese masivně, je její řešení o to složitější. Ale například pro léčbu lehčích stavů může stačit pouze psychoterapie, proto se svěřte se svým zdravotním problémem lékaři včas!
Zdroj:
DOUBEK, Pavel, Erik HERMAN, Ján PRAŠKO a Jiří HOMOLKA. Deprese a její léčba: Příručka pro pacienty a jejich rodiny. 2014. ISBN 978-80-7345-417-3.