Podzimní deprese mohou vést až k onemocnění srdce
Máte na podzim a v zimě zvýšenou chuť k jídlu, přibýváte na váze, chce se vám stále spát a cítíte se unavení? Pak trpíte pravděpodobně sezonní afektivní poruchou, která může vést až k depresi a následně k nemocem srdce.
Vliv světla na lidský organismus je důležitý
Tyto příznaky postihují spíše ženy, ale ani muži jim neuniknou zcela, zejména v andropauze. I oni trpí větší únavou, mají méně síly a mají problémy s pamětí. Příčinou sezonní afektivní poruchy je nedostatek světla. To ovlivňuje náladu a může vést k depresím. Obecně platí, že dostatek světla zlepšuje nejen náladu, ale také zvýší průtok krve mozkem, napomáhá k lepšímu spánku a zvyšuje energii.
Deprese má fatální důsledky pro srdce
Deprese je považována za rizikový faktor pro rozvoj kardiovaskulárních onemocnění nejen u lidí s již prokázanou srdeční chorobou či po operaci bypassu, ale i u zdravých osob. V době, kdy je člověk v depresivní náladě, organismus „funguje“ jinak a zvyšuje se až o 31 % riziko srdečního selhání.
Existují však i jiné faktory, které spolu s depresí zvyšují riziko srdečních problémů:
- kouření a nedostatek pohybu
- nepravidelné užívání antidepresiv (léků proti depresi)
- problémy se srdeční frekvencí
- dietní faktory (málo potravin s omega-3-mastnými kyselinami)
- zánětlivé procesy atd.
Zkuste vyřešit svůj problém a hýbejte se!
Přidejte do svého denního režimu fyzickou aktivitu, upravte životosprávu a choďte více ven, abyste organismu dodali více světla. Světlo totiž vyrovnává tělesnou energii. Užíváte-li antidepresiva, snažte se zároveň cvičit a snížíte riziko srdeční příhody. Je to ale problematické, protože lidé s depresí obvykle nemají chuť do fyzické aktivity. Ovšem na druhou stranu nedostatek tělesné aktivity zhoršuje depresi, což představuje rizikový faktor pro vznik infarktu či jiné srdeční příhody. A jak dlouho cvičit? Stačí jednou denně dvacet minut (třeba procházka) a nálada se vám šmahem změní.
(aši)
Zdroj:
http://www.shockmd.com/2009/01/19/how-does-depression-lead-to-cardiovascular-adverse-events/
http://www.shockmd.com/2009/09/18/winter-depression-or-seasonal-affective-disorder/