Podzimní procházky pomohou od křečových žil
S podzimem nastává pro naše nohy a křečové žíly příznivější období. Nebývá takové horko, nohy většinou méně otékají a nebolí, lépe se vejdeme do bot.
S touto částí roku přichází nejen příjemnější počasí pro křečové žíly, ale i opětovný návrat do pracovního procesu. V práci je pak často náročné chovat se ke svým nohám tak, aby křečové žíly neměly šanci.
Procházejte se
I přesto je takzvané babí léto velmi vhodné pro péči o nohy a o jejich žilní systém. Příroda se pestře zbarvuje a vlídné, časně podzimní počasí přímo vybízí k vycházkám (pokud tedy zrovna příliš neprší). Proč zrovna k nim? Dynamická zátěž dolních končetin je v přímém vztahu ke svalové činnosti. Stahující se svaly pomáhají pumpovat žilní krev proti směru gravitace směrem k srdci, což výrazně ulehčuje namáhaným žilním stěnám. Hovoříme o svalové pumpě.
Pokud již varixy máte, je třeba při takové zátěži nosit vhodné elastické punčochy, které dostatečně a nikoli přespříliš stlačí rozšířené varikózní žíly tak, aby se při zátěži nepřeplňovaly krví a nedocházelo k jejich horšení.
Kam až má punčocha sahat, by měl vždy určit lékař podle rozsahu křečových žil. Konkrétní typ punčoch pomůže vybrat odborný pracovník ve zdravotnických potřebách. Místo punčoch lze nohy bandážovat pružnými obinadly. Je však nezbytné seznámit se s technikou bandážování a vybrat obinadlo s odpovídající pružností.
Sportem k nohám bez varixů
Kromě procházek je vhodná například cyklistika nebo plavání, kde také dochází k dynamickému zatěžování svalů dolních končetin. Během zátěže i po zátěži uleví namáhaným žilám také různé masti nebo gely s pozitivním vlivem na žilní stěnu. Jedná se o přípravky, které obsahují heparin nebo výtažek z kaštanu koňského, jinanu dvojlaločného (Ginkgo biloba), vinné révy. Působí proti otoku a pocitu těžkých nohou a většina také pomáhá stabilizovat a regenerovat žilní stěnu.
(zak)