Podzim je tady – jak můžeme podpořit svou imunitu?
Posilování imunitního systému s cílem předcházet virózám je pro mnoho z nás v podzimních měsících důležitým tématem. Jak lze pomoci naší obranyschopnosti s využitím homeopatik?
#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS#
Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup k historii všech svých dotazů a odpovědí.
Již máte účet?
Přihlaste se zde
Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.
Přihlásit se přes FacebookZadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.
Chcete se přihlásit?
Přihlaste se zde
Nemáte účet?
Registrujte se
Posilování imunitního systému s cílem předcházet virózám je pro mnoho z nás v podzimních měsících důležitým tématem. Jak lze pomoci naší obranyschopnosti s využitím homeopatik?
Chřipka, kašel, rýma, případně přímo onemocnění covid-19 jsou nepříjemnými záležitostmi a v současné době téměř strašáky. Často se můžeme setkat s tvrzením, že silný imunitní systém je dostatečnou prevencí většiny těchto chorob.
Již zakladatel moderní mikrobiologie Louis Pasteur na sklonku svého života tvrdil, že bakterie jsou spíše důsledkem nemoci než jejich příčinou. Na počátku je oslabený organismus, který umožní virům či bakteriím vyvolat nemoc. Nicméně je nutno dodat, že neméně důležitá je i virulence (schopnost patogenu vyvolat onemocnění) daného viru či bakterie, protože v některých případech nemoci nezabrání ani sebesilnější imunitní systém.
Imunitu můžeme definovat jako schopnost těla rozpoznávat a bránit vlastní buňky, odhalit a zlikvidovat všechny škodlivé substance nezávisle na tom, jestli se jedná o viry, bakterie, alergeny, či jiné toxiny. Ovšem považovat imunitu jen za schopnost bránit tělo před škodlivými zárodky je poměrně zjednodušující.
Imunitní systém je tvořen orgány, jako je například slezina a brzlík, tkáněmi, jako jsou lymfatické cévy a uzliny a kostní dřeň. Dále buňkami, jako jsou například bílé krvinky, a také složitým mechanismem chemických působků, což vše musí účinkovat jako celek. Imunita musí být v rovnováze tak, aby poskytovala dostatečnou ochranu proti infekcím, ale aby taky nevedla k přehnaným reakcím, jako jsou alergie či autoimunitní onemocnění.
Mezi známky narušeného imunitního systému patří:
Zaměřit se jen na „posilování“ imunity nemusí vždy vést k úspěchu a u některých jedinců naopak může dojít k vyprovokování či zhoršení již existujícího autoimunitního onemocnění. Zdravý imunitní systém by proto měl vyplynout z celkově zdravého životního stylu.
Z homeopatického hlediska můžeme použít některé přípravky pro přímou podporu imunity, ale důležitější je celkově stabilizovat daného člověka, a to předpisem tzv. terénního léku, který harmonizuje psycho-neuro-endokrinně-imunologickou osu a ve svém důsledku tak zlepší odolnost vůči stresu i nemocem.
Homeopatické přípravky pro přímou podporu imunity jsou následující:
Echinacea angustifolia 5 C – má výrazný efekt na protibakteriální imunitu, stimuluje makrofágy (skupina bílých krvinek, které pohlcují cizorodé látky) a tzv. NK-buňky (skupina bílých buněk schopných zabíjet některé buňky infikované virem či nádorové buňky). Celkově posiluje obranyschopnost a někdy se používá i u onkologických pacientů.
Phytolacca decandra 5 C – „čistí“ lymfatické cesty v oblasti hlavy a krku a tím zlepšuje funkci imunitního systému. Vhodná je například při opakovaných angínách.
Ferrum phosphoricum 5 C – má protizánětlivý účinek na sliznice dýchacích orgánů a zlepšuje funkci imunitního systému tím, že odstraňuje volné radikály čili molekuly poškozující tkáně.
Výše zmíněné přípravky podáváme třikrát denně v dávce pěti granulí.
Oscillococcinum – jde o homeopatický lék podporující všeobecnou protivirovou imunitu. V rámci běžné prevence infekčních onemocnění je vhodné užívat jednou týdně jednu tubu.
Influenzinum 9 C – homeopatikum se připravuje z aktuální protichřipkové vakcíny. Představuje homeopatickou cestu k podpoře imunitního systému přímo proti virům chřipky. Doporučené dávkování je jedenkrát týdně deset granulí.
V praxi jsou nejčastěji používána tato homeopatika:
Arsenicum album – homeopatický lék pro děti trpící na infekce horních cest dýchacích, záněty uší, které se kombinují se sklony k alergiím a astmatu. Nemoci jsou u nich zejména zpočátku charakteristické nevelkou produkcí sekretu, který je pálivý a odírající. Bolesti jsou vždy intenzivní a zlepší je teplo. Celkově jsou to děti slabé, hubené, snadno unavitelné a velmi zimomřivé. Potíže se obecně horší chladem a lepší se teplem ve všech formách. Pokud se objeví kašel, je agresivnější vleže či po půlnoci.
Calcarea carbonica – přípravek vhodný pro děti či osoby podsadité konstituce, které trpí na opakované infekce dýchacích cest, nejčastěji jako důsledek chladného počasí. Sužují je především opakované angíny, záněty středního ucha a bronchitidy. Často u nich najdeme zvětšené krční mandle, lymfatické uzliny a hustý hlen. Celkově bývají bledí, slabí, nevýkonní, obézní a s ochablým svalstvem. Lehce se unaví a zpotí, především na hlavě. Suché a teplé počasí jim dělá velmi dobře.
Calcarea phosphorica zabírá u dětí, které jsou spíše hubené a mají též alespoň mírně zvětšené lymfatické uzliny. Bývají citlivé na chlad, vlhko a změny počasí. Ve škole mají problémy s udržením pozornosti, jsou neklidné a neposedné.
Phosphorus je určen pro děti velmi citlivé jak po tělesné, tak emoční stránce. Snadno krvácejí z nosu a rýmy u nich sestupují na průdušky. Nastupuje kašel, který se horší mluvením, smíchem či vleže. Celkově těmto jedincům nesvědčí chlad, i když sami vyžadují studené nápoje.
Pulsatilla – přípravek pro děti trpící často na záněty dutin, uší či průdušek. Jejich sliznice bývají postiženy hustým žlutým sekretem, který ale v noci vysychá. Nos se pak ucpe nebo se případný kašel mění na suchý. Všechny potíže se zhoršují v teple, během noci nebo konzumací tučného jídla. Zlepší se mírným pohybem a na čerstvém vzduchu. Celkově jsou tyto děti plačtivé, náladové, neustále se dožadují pozornosti a mazlení. Nemají pocity žízně a s pitným režimem jsou na štíru.
Silicea – homeopatický lék pomáhající jedincům křehkým, jemným, se světlou pletí. Jsou velmi citliví na chlad a bývají nemocní prakticky celou zimu. Trápí je hlavně hnisavá onemocnění horních cest dýchacích a hnisání obecně (i u drobných poranění). Hlen v dýchacích cestách je řídký, nepříjemně páchnoucí. Jsou to děti, které se silně potí, především na hlavě a nohách, přičemž pot nehezky páchne. Také jsou velmi zimomřivé a vždy musí nosit pokrývku hlavy a hodně teplé oblečení. Mívají potíže s malou sebedůvěrou, ale co se týče školních věcí, dovedou být hodně paličaté.
Thuya occidentalis zabírá u osob trpících záněty dýchacích cest se zelenožlutým sekretem. Mohou mít též silně zvětšené lymfatické uzliny a mandle, případně polypy na sliznicích. Jejich potíže se zhoršují v chladném a vlhkém prostředí, stav se lepší při suchém počasí. Tento lék je vhodný pro osoby, které bývají velmi často nemocné, kdy v podstatě jedno onemocnění následuje za druhým. Často mívají v anamnéze zaznamenanou velkou spotřebu antibiotik a obecně konvenčních léků.
Homeopatika z této skupiny se obecně podávají v ředění 15 C, zpočátku i jednou denně pět granulí, při zlepšení se dávka redukuje na jednou týdně pět granulí. Jsou zde ovšem uvedena jen ta v praxi nejčastěji používaná, jinak je vhodná návštěva lékaře homeopata.
MUDr. Jaroslav Čupera
Jakmile na podzim zajde sluníčko a trochu zaprší, začnou se školy, školky i...
Jaký je zaručený recept na posílení obranyschopnosti do chladných měsíců? Jsou...
Udržte podzimní chřipky a nachlazení pod kontrolou. S pomocí několika zázračných...
Barevné listí, zkracující se dny a častý déšť. Mnoho alergiků se na podzim raduje,...
Pojem imunita je jedním z nejskloňovanějších slov v souvislost se zdravím a...
Sílu své imunity si často uvědomíme, až když nás trápí nějaké zdravotní obtíže....
Využijte ještě klidu prázdnin a začněte postupně budovat svoji imunitu. Podzimní...
Jaká onemocnění jsou typická na podzim, jak jim předcházet a jak je léčit? Přečtěte...
Již brzy se teplota nenávratně propadne a studený vichr oznámí příchod podzimu....
Máte alergii? Pak je nutné být ve střehu celý rok. Ani podzim totiž není pro...
Cukrovka je nejčastější příčinou tzv. neuropatie, poškození struktury a funkce...
Začervenalé skvrny, suchá místa, svědící plochy. Pokud nastanou problémy s kůží,...
Růstový hormon ovlivňuje metabolismus sacharidů, tuků a bílkovin. Má přímý vliv...
Podvýživa je běžným příznakem pokročilého stadia nádorového onemocnění, avšak...
Není náhoda, že za symbol plodnosti bývají považovány kypré ženské tvary zpodobněné...
Navzdory obecnému mínění je podvýživa u starších pacientů podstatně větším problémem...
Již v roce 1932, kdy byla Crohnova nemoc poprvé popsána, byl úbytek na váze...
Naše pokožka dostává během extrémních letních teplot a intenzivního slunečního...
Jaká onemocnění jsou typická na podzim, jak jim předcházet a jak je léčit? Přečtěte...
Využijte ještě klidu prázdnin a začněte postupně budovat svoji imunitu. Podzimní...
Nastává období, kdy je třeba již naplno myslet na prevenci viróz i chřipky jako...
Jaro je pro mnoho alergiků začátkem pylové sezony, která pokračuje a ještě se...
Pobyt pod širým nebem dokáže osvěžit, pomůže načerpat sílu a může nabídnout...
Pojem plísně je často používán jako synonymum pro houby. Jsou schopny přežívat...
Máte na podzim a v zimě zvýšenou chuť k jídlu, přibýváte na váze, chce se vám...
Možná už jste někde zaslechli, že každá látka může být lékem, ale také jedem....
S příchodem podzimního ochlazení nám přichází na mysl tradiční otázka: Jak se...
Prázdniny jsou pryč, děti chodí opět do školek a škol, dospělí do práce a s...
Jestliže si myslíte, že prázdniny jste přežili ve zdraví a klíšťová encefalitida...
S podzimem nastává pro naše nohy a křečové žíly příznivější období. Nebývá takové...