Citlivá pokožka se snadno podráždí. Vliv může mít mnoho různých faktorů, mezi které patří genetika, okolní prostředí (chlad, znečištění vody a vzduchu apod.) nebo používání nevhodné kosmetiky. Negativní důsledky má i nedostatečná ochrana kůže před agresivními prostředky na úklid. Jak potížím s pokožkou zabránit?
- Chraňte své ruce. Velká část čisticích přípravků kůži dráždí. Proto při úklidu používejte nejlépe gumové rukavice. Pod ně můžete vzít pro lepší ochranu ještě bavlněné.
- Nezapomínejte na chlór. V bazénu si lze užít spoustu zábavy, ale pokožka při tom může trpět. Častou příčinou vysušení a svědění je chlór obsažený ve vodě. Proto se po každém koupání osprchujte a použijte jemné mýdlo. Poté pokožku natřete hydratačním přípravkem s glycerinem. Ten pomáhá pleti udržovat přirozenou vlhkost.
- Zbavte se roztočů. Tito okem neviditelní živočichové mohou být příčinou podráždění a zánětlivých projevů na kůži. Nejlepším bojem proti nim je pravidelné vysávání podlah a koberců a praní lůžkovin alespoň na 60 °C jednou týdně.
Odlehčený režim
Trpíte-li podrážděním pokožky, není řešením intenzivní péče o ni. Naopak. Omezte používanou kosmetiku na minimum. Stačí šetrný prostředek k čištění pleti, krém na opalování bez přidaných chemikálií (nejlépe minerální složení s oxidem titaničitým nebo oxidem zinečnatým) a hydratační krém bez parfemace. Pokud je však zarudnutí a podráždění pokožky opravdu intenzivní, může být namístě nechat si napsat od dermatologa kortikoidní mast. Tu aplikujte pouze ve slabé vrstvě. V příliš velkých dávkách by totiž mohlo docházet k oslabení zevní vrstvy pokožky, což by posléze vedlo k dalším alergiím.
V souladu s přírodou
Až budete v obchodě vybírat novou kosmetiku, volte přípravky s menším počtem složek. Ty obvykle méně dráždí. Vyhýbejte se i produktům dodávajícím vitamíny, antioxidanty, alfa-hydroxylové kyseliny a ochranu proti slunci v jediném balení. Řešením nebývají ani přírodní produkty. Ne všechny složky takových výrobků jsou totiž pro citlivou, případně již podrážděnou pleť vhodné. Pokud ale o přírodní kosmetiku přesto stojíte, vezměte v potaz následující informace.
- Růže a levandule by měly mírnit zánět.
- Přípravky s heřmánkem (nejsou ale vhodné pro vysušenou pleť) mají uklidňující účinky.
- Organická aloe vera v šetrných neparfémovaných nebylinných přípravcích pokožku zklidňuje.
- Produkty s ořechy jsou přírodní tonika.
- Výrobky obsahující borůvková semínka umějí šetrně odstranit odumřelé buňky pokožky.
- Med má přírodní protizánětlivé vlastnosti (nepoužívejte jej ale po spálení sluncem).
- Okurka zklidňuje pleť a snižuje zarudnutí.
- Ovesné vločky mají přírodní protizánětlivé účinky.
- Rozmačkané avokádo hydratuje přesušenou pokožku.
- Jogurt zklidňuje kůži spálenou sluncem.
Pokud vaše potíže s podrážděnou pokožkou i přes veškeré snahy přetrvávají nebo se zhoršují, navštivte raději odborníka.
Zdroje:
SCIRROTTO, Julia. Healthy Beauty. Dostupné z: www.webmd.com/beauty/skin/soothing-solutions-sensitive-skin?page=1
NAZARIO, Brunilda. 7 Tips to Soothe Your Dry, Itchy Skin. Dostupné z: www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/dry-skin
RODRIGUEZ, Diana. Home Remedies for Red Skin. Dostupné z: www.everydayhealth.com/skin-and-beauty/home-remedies-for-red-skin.aspx