Podpořte pokožku v boji s ničivým chladem!
Suchý vzduch a časté mytí, to je kombinace, která v zimě dává kůži zabrat. Pokud této obranné, i když choulostivé bariéře našeho organismu nepomůžeme, mohou nastat velké problémy.
Narušený koloběh
Proč v zimě kůže trpí? Chladný zimní vzduch vysušuje její nejsvrchnější vrstvu. Ta je tvořena odumřelými kožními buňkami a směsí lipidů (tuků) produkovanou kožními buňkami v hlubších vrstvách. Má za úkol chránit kůži tím, že v ní zadržuje vodu a škodlivým látkám a mikrobům naopak brání v přístupu do těla. Díky tomu je zdravá pokožka jemná, pružná a hladká. Chlad a častější mytí rukou v zimě způsobuje, že kůže vysychá a praská. Vznikají tak malé trhlinky, které se postupně zvětšují. Těmito trhlinkami pronikají dráždivé látky a mikrobi k hlubším vrstvám kůže. Důsledkem je její podráždění a svědění, na které většina lidí reaguje škrábáním. Mohou si tak do ran zanést infekci, která se projeví tvorbou žlutých puchýřků naplněných hnisem. Nejlepší je samozřejmě takovému stavu předcházet.
Na vanu horké vody zapomeňte
Lidé s citlivou kůží musí dodržovat specifická pravidla hygieny. Pro mytí rukou platí, že by měli používat neparfémovaná mýdla určená pro jemnou pokožku a poté ruce důkladně promazat. Očista těla by pak měla probíhat podle následujících zásad:
- Dejte přednost sprchování před koupelí.
- Nesprchujte se déle než 10 minut a ne častěji než jednou denně.
- Mýdla a gely používejte jen tam, kde je to opravdu třeba (například podpaží, třísla a nohy).
- Kupujte přípravky určené pro suchou a citlivou pokožku (neparfemované).
- Kůži sušte jemně, nesnažte se ji ručníkem drhnout.
- Co nejdříve povrch těla promažte, abyste zabránili zbytečnému vysušování.
- Krém či emulzi aplikujte i během následujících hodin, zejména na místech, u nichž pozorujete sklon k vysušování.
Vraťte pokožce obranný štít
Důležité je též omezit všechny vlivy, které na kůži působí dráždivě. Rozhodně by neměla zbytečně přicházet do styku s chemikáliemi. Při domácích úklidových pracích, včetně mytí nádobí, proto používejte rukavice. A pokud už kůži ochranného filmu, ať už mytím, nebo jinak, zbavíte, je důležité jej co nejdříve obnovit. Jak na to?
- Zlatým a ničím nenahraditelným pravidlem je promazávání.
- Přes den můžete používat řidší, snadno roztíratelné a dobře se vsakující krémy.
- Na noc potom hutnější masti, případně dětské nebo minerální olejíčky.
- Pozor na podráždění pokožky vinou špatně zvolené masti nebo krému. Pokud kůže po aplikaci svědí, pálí nebo je zarudlá, změňte přípravek. Vybírejte výrobky bez parfemace a konzervantů – na ně se totiž někdy vyskytují alergické reakce.
Někdy se i přes veškerou péči kůže zanítí a vytvoří se šupinatá a silně svědící zarudlá ložiska. V tom případě vyhledejte pomoc odborníka, který může nasadit mimo jiné kortikoidovou léčbu.
(marz)