Podpořte přirozenou tvorbu růstového hormonu
Růstový hormon se přirozeně tvoří v hypofýze (podvěsku mozkovém), ale s věkem jeho produkce postupně klesá.
Růstový hormon zpomaluje stárnutí
Tvorba růstového hormonu se s věkem snižuje, k prvnímu výraznému poklesu dochází zhruba po čtyřicátém roce. Snížená hladina růstového hormonu v těle se pojí se známými příznaky stárnutí, jakými jsou ochabování svalstva, úbytek energie a zhoršování mentálních schopností. Přestože užívání syntetického růstového hormonu ve vyšším věku by v některých případech mohlo nevítané projevy stárnutí oddálit, odborníci ho nedoporučují. Uměle dodávaný růstový hormon má totiž i možné nežádoucí účinky.
Pokud se tedy chcete udržet po čtyřicítce svěží a hladiny růstového hormonu mít stále na mladistvých hodnotách, máte jedinou možnost: podpořit jeho přirozenou tvorbu a uvolňování pomocí úpravy životního stylu a jídelníčku.
Spěte, cvičte a přestaňte sladit
Spánek a cvičení jsou jednoznačně doporučené aktivity zvyšující hladinu růstového hormonu v našem těle. Růstový hormon je do krevního oběhu uvolňován především v noci, kdy jeho produkci v hypofýze stimulují impulzy z oblasti mozku známé jako hypotalamus. Je ale známo, že kromě spánku dokáže tvorbu růstového hormonu zvýšit také intenzivní cvičení. Nakonec se pokuste omezit sladkosti a cukr vůbec, protože ten prostřednictvím inzulinu naopak tvorbu růstového hormonu snižuje.
Strava "bohatá na růstový hormon"
Pro náš organismus je samozřejmě důležitá především přiměřená a vyvážená výživa, ale pro produkci růstového hormonu má význam hlavně dostatek kvalitních bílkovin, dále aminokyselina glutamin, neuropřenašeč cholin a vitamín B3 (niacin).
Bílkoviny jsou zdrojem esenciálních aminokyselin, které si naše tělo neumí samo vytvořit a které jsou potřeba pro tvorbu růstového hormonu. Z aminokyselin je zvláště důležitý glutamin, který podporuje imunitní systém, napomáhá střevní absorpci a především stimuluje produkci růstového hormonu. Zdrojem bílkovin přitom nemusí být jen maso, které často obsahuje i vysoké množství nežádoucího tuku. Velké množství kvalitních bílkovin je obsaženo například ve vaječných bílcích nebo v syrovátce, vhodné jsou i ryby.
(vek)
Zdroj: www.naturalnews.com