Podpůrný přípravek pomohl v boji s nežádoucími účinky léčby
Cukrovka je nejčastější příčinou tzv. neuropatie, poškození struktury a funkce nervů, zejména v končetinách. Projevy neuropatie bývají individuální, mohou však značně narušovat každodenní život a často vyžadují tlumení velkými dávkami léků na bolest. Možnost, jak omezit nežádoucí účinky léčby, nabízí podpůrná léčba.
Paní K. je 53 let. Na svůj věk není její zdravotní stav nijak neobvyklý, léčí se s cukrovkou 2. typu, ale zatím s ní bojuje jen pomocí dietních opatření. Jako většinu lidí v tomto věku ji trápí občasné bolesti zad a hlavy.
Nečekaný nástup neuropatie
Přestože paní K. dochází na pravidelné kontroly hodnot hladiny krevního cukru a její stav je natolik uspokojivý, že nevyžaduje trvalé užívání žádných léků, objevily se u ní nepříjemné obtíže. Začala pozorovat brnění dolních končetin, především v jejich spodní části, nejvíce na levé patě. K tomu se přidal pocit studených nohou. Bolesti bývají dokonce natolik intenzivní, že jí nedovolí dobře se vyspat. Svým praktickým lékařem proto byla odeslána na neurologické vyšetření. Diagnóza zněla diabetická neuropatie.
Léky vyvolaly nežádoucí účinky
Po potvrzení diagnózy pomocí elektromyografie (EMG) dostala paní K. několik léků na bolest, včetně větší dávky hořčíku, nesteroidních antirevmatik a přípravku určeného k ovlivnění brnění končetin. Jeho dávku měla postupně navyšovat, aby se dostavil požadovaný účinek. Pacientka však brzy začala pociťovat závratě a výraznou spavost i během dne. Tyto vedlejší účinky byly natolik obtěžující, že narušovaly její každodenní činnosti.
Pomohla až podpůrná léčba
Vzhledem k nepříjemným vedlejším účinkům musela být dávka léku, který ovlivňuje brnění končetin, omezena na pouhou polovinu původní dávky. Tak velké snížení by ale jistě vedlo k návratu bolestí a brnění končetin. Paní K. byl tedy doporučen podpůrný přípravek s obsahem látek s pozitivním vlivem na nervový systém. S odstupem přibližně dvou měsíců pacientka potvrdila vymizení dřívějších nežádoucích účinků léčby a zároveň udávala výrazné zmírnění bolestí. Došlo u ní také ke zlepšení kvality spánku, což jí umožnilo snadnější návrat k aktivnímu životu.
Podpůrný přípravek Neuritogen byl testován na jedenácti specializovaných pracovištích v České republice. Pacienti s diabetickou neuropatií ho dostávali ve stejné dávce jako paní K., tedy 2× denně. Po 1–2 měsících od jeho nasazení se u nich projevilo výrazné zmírnění intenzity bolesti a zlepšení kvality života. A to jak u osob, kterým byla léčba na bolest a pocity brnění předepsána, tak u těch, které žádné léky k tomu určené dosud neužívaly.
(tich)
Zdroj:
Lacová, J. Současné možnosti v léčbě neuropatické bolesti (prezentace). Neurologická ambulance a EEG laboratoř s.r.o., Olomouc.
Otruba, P. Neuritogen a diabetická neuropatická bolest. Bolest 2015, 18 (1), 29–35.