Podvýživa představuje problém i ve vyspělých zemích
Navzdory obecnému mínění je podvýživa u starších pacientů podstatně větším problémem než obezita. Přinejmenším tehdy, pokud je velikost problému alespoň částečně měřitelná penězi.
Podvýživa přináší další komplikace
Problematika podvýživy není v západních zemích tolik „populární“ jako například obezita. Přitom její výskyt je poměrně častý a především u starších pacientů vede ke zvýšené úmrtnosti, delším hospitalizacím, častějším návštěvám lékaře, častějším komplikacím u jiných onemocnění a k větším požadavkům na ošetřovatelskou péči. Všechny tyto neblahé důsledky pak stojí evropské veřejné výdaje každoročně miliardy eur.
Především proto, že léčba podvýživy a jejích komplikací je velmi drahá (na rozdíl od její prevence), rozhodly se v posledních letech některé evropské státy určit přesnou částku, kterou je zanedbávání výživy u starších pacientů stojí, a na základě podrobné analýzy začít s podvýživou bojovat. Tak například Velká Británie zjistila, že řešení podvýživy „spolkne“ každý rok více než sedm miliard liber, což je více než dvojnásobek výdajů na obezitu.
Jednoduchá prevence
Zatímco výdaje na léčbu podvýživy a s ní spojených komplikací jsou značné, její prevence zase tak obtížná není. I když starší lidé často trpí nechutenstvím nebo je pro ně složité zajistit si pestrou stravu obsahující všechny důležité živiny, jejich blízcí i zdravotníci mají možnosti, jak jim dostatečnou výživu zajistit. Výborným pomocníkem jsou v tomto ohledu nutridrinky, které pomáhají doplnit část denního příjmu energie a živin. Všechny živiny ve vyváženém poměru jsou obsaženy v praktickém malém balení, které zvládne vypít téměř každý a které je připravené k okamžité spotřebě.
(vek)
Zdroj: Meijers JM, et al. Estimating the costs associated with malnutrition in Dutch nursing homes. Clin Nutr 2011(Aug 29). [Epub ahead of print]