Kyseliny omega-3 chybí
Není tuk jako tuk. Termín „zdravé tuky” obvykle znamená ty nenasycené – tedy téměř všechny tuky rostlinné a z těch živočišných hlavně tuk z ryb a kvalitního masa. Jestliže se ale chceme tukům v naší stravě skutečně podívat na zoubek, nestačí jen vědět, zda jsou nasycené, či nenasycené, s obsahem špatného cholesterolu, nebo bez něj. Musíme znát skladbu jejich základních stavebních kamenů čili mastných kyselin. Nenasycené mastné kyseliny omega-3 a omega-6 by měly být ve stravě ve správném poměru, jinak se blahodárný účinek zdravých tuků zmenšuje, ne-li přímo ztrácí. A to je u naší populace problém: Ve stravě totiž výrazně převažují omega-6 kyseliny, a to dokonce i pokud se snažíme jíst zdravě.
Jídlem proti zánětu
Nenasycené mastné kyseliny omega-6 jsou hlavně v mase, vejcích, ořeších a rostlinných olejích. Pokud chceme navýšit přísun omega-3 mastných kyselin, je doporučována konzumace volně žijících (ne na rybích farmách vykrmených) tučných ryb nebo mořských plodů. Vhodné je také užívání potravinových doplňků. Proč? Omega-3 mastné kyseliny mají na organismus řadu pozitivních účinků. Potlačují například systémový zánět. Ten je spojen nejen s obezitou a srdečními nemocemi, ale i s velkou skupinou chorob autoimunitních. Při nich se naše obranyschopnost zmate a ze zatím neznámých důvodů začne útočit na buňky vlastního těla. Tím vyvolává v příslušných orgánech zánět a vážně je poškozuje.
Myši s cukrovkou
Dobře známou autoimunitní nemocí je cukrovka (diabetes mellitus) 1. typu. Nejčastěji postihuje děti a mladé dospělé a vyžaduje pravidelné dodávání hormonu inzulinu, který si tělo nedokáže tvořit samo. Při cukrovce se totiž imunitní systém nemocného obrací proti buňkám ve slinivce břišní, které inzulin produkují, a ničí je. Čínští vědci se na tuto chorobu zaměřili ve své studii. Dávali myším s cukrovkou potravu obohacenou o omega-3 mastné kyseliny a srovnávali jejich stav se stejně nemocnými myšmi krmenými běžnou potravou. Zvířata přijímající omega-3 kyseliny měla na konci studie méně zánětu ve slinivce, lépe zpracovávala cukr a měla k dispozici více vlastního inzulinu. Jejich cukrovka měla daleko lehčí průběh, u mnoha myší dokonce vůbec nepropukla.
Léčba i prevence
Od myší k lidem je samozřejmě dlouhá cesta. Podle autorů studie ale výsledky naznačují, že doplňky stravy s omega-3 mastnými kyselinami by mohly být prospěšné pro pacienty v časných stadiích cukrovky 1. typu. Stejně tak by mohly pomoci s léčbou dalších autoimunitních nemocí. Podle jiných výzkumů můžou omega-3 mastné kyseliny pomáhat těmto nemocem dokonce i předcházet.
(luko)
Zdroje:
https://www.medicalnewstoday.com/articles/316756.php
https://www.jci.org/articles/view/87388?key=bbb2df2018c8c18d1e0b
https://www.health24.com/Medical/Heart/Foods-diet-and-your-heart/Omega-3-vs-omega-6-20120721