Globální boj proti AIDS
AIDS je celosvětový problém. Drtivá většina případů trápí rozvojové země, zejména v Subsaharské Africe. Dvě příznivé zprávy z poslední doby by však mohly do budoucna poskytnout naději na částečné zvládnutí nemoci dalším z přibližně čtyřiceti milionů lidí, kteří chorobou trpí.
Boj proti AIDS
Pětiletý americký program boje proti AIDS v Africe a jiných oblastech, který byl založen prezidentem Bushem během jeho prvního volebního období a který ročně přijde na 15 miliard dolarů, spěje k závěru, a nadešel čas rozhodnout o dalším obnovení jeho činnosti. V dubnu 2008 se díky programu léčilo 1,4 milionu lidí. Množství finančních prostředků, které budou poskytnuty při prodloužení programu, a podmínky na jejich poskytování se staly jablkem sváru mezi demokraty a republikány.
#IMG#Prezident Bush začátkem roku 2008 požádal kongres o navýšení finančního příspěvku do dalšího období na 30 miliard dolarů. Zároveň však nebyl ochoten měnit striktní pravidlo, kvůli němuž musí být nejméně třetina částky vynaložena na programy propagující sexuální abstinenci, což se týká zejména styku před svatbou. Dotovaná léčba také nesmí být poskytnuta například prostitutkám a jejich zákazníkům. Opoziční politici z řad demokratů však žádali, aby byla vynaložená částka vyšší (zhruba 50 miliard). Navíc se zasazovali o zrušení podmínky, protože ta podle mnoha expertů omezuje účinné využití peněz, zejména v situaci, kdy velké množství případů AIDS vzniká v souvislosti s prostitucí.
Nové vědecké výzkumy
Tou druhou v úvodu zmíněnou příznivou zprávou je objev vědců z univerzity v britském Rochesteru. Začátkem roku 2008 byl odhalen jeden z mechanismů, pomocí nichž je virus HIV schopen unikat svému zničení. Virus se totiž ve „spící“ formě schovává uvnitř některých typů bílých krvinek a činí je odolnými vůči buněčné smrti. Za normálních okolností dostává napadená buňka signál k sebevraždě a po jejím provedení hynou i v buňce obsažené viry. Virus HIV tomu však brání a takto přežívá.
Mechanismus smrti viru
Lékaři ale popsali způsob, kterým virus této smrti brání. Pokud by se podařilo postižené buňky opět navést k sebevraždě, mohlo by to v kombinaci s další léčbou značně změnit průběh choroby. Sebevraždu buněk napadených virem HIV je přitom zřejmě schopen vyvolat lék miltefosin, který se již běžně používá k léčbě onemocnění parazitem leishmanií, a je tudíž do jisté míry vyzkoušený. Zda bude opravdu fungovat tak, jak vědci předpokládají, se teprve ukáže, ale pokusy na zvířatech zatím přinášejí velmi slibné výsledky.
Boj s virem HIV je běh na dlouhou trať a zahrnuje úsilí politické i vědecké. Přes intenzivní snahu uplynulých let však počet případů každoročně stoupá, i když v posledních letech jen mírně. Při správné kombinaci příznivých podmínek by se však mohlo podařit získat nad nemocí AIDS převahu.
(jin)
Zdroj: Associated Press