Glykemický profil
Glykemický profil je vyšetření sledující vývoj hladiny cukru ve Vaší krvi. Slouží ke sledování průběhu onemocnění cukrovkou (diabetes mellitus). Léčba cukrovky se snaží přiblížit hladinu cukru ve Vaší krvi k normálním hodnotám, nebo alespoň zamezit jejím velkým výkyvům. Pravidelné stanovování glykémie ukáže její kolísání a pomůže upravit Vaši léčbu.
Glykemický profil je vyšetření sledující vývoj hladiny cukru ve Vaší krvi. Slouží ke sledování průběhu onemocnění cukrovkou (diabetes mellitus). První zmínky o diabetu pocházejí již ze 2. století. Arabští lékaři ve středověku popisovali příznak sladké moči. Vztah mezi onemocněním a slinivkou břišní odhalili němečtí lékaři Oskar Minkowski a Joseph von Mering v roce 1889. První léčebně využitelný inzulin izolovali v roce 1921 kanadský lékař Frederick Grant Banting a jeho asistent, student medicíny Charles Herbert Best.
#IMG#Kdy se to používá...
Sebekontrolu glykémie si mohou diabetici pomocí osobního glukometru provádět každý den. Stanovuje se vždy ráno a potom náhodně během dne při pocitu větší únavy, podezření na hypo- nebo hyper- glykémii a před činnostmi vyžadujícími zvýšenou námahu. Kromě toho je vhodné přibližně jednou týdně provést měření v pravidelných intervalech - tzv. velký glykemický profil.
K čemu to bude...
Léčba cukrovky se snaží přiblížit hladinu cukru ve Vaší krvi k normálním hodnotám, nebo alespoň zamezit jejím velkým výkyvům. Pravidelné stanovování glykémie ukáže její kolísání a pomůže upravit Vaši léčbu.
Co je k tomu potřeba...
K odběru vzorků krve se používají gumové rukavice, sterilizační roztok, vatové tampóny a injekční jehla nebo speciální bodec. Kapky krve se zachytí do speciální malé plastové zkumavky nebo na indikační proužek glukometru.
Jaký je princip...
V průběhu dne se Vaše glykémie mění v závislosti na jídle. Po najezení dojde k jejímu výraznému vzestupu, na který za normálních okolností tělo zareaguje zvýšeným vyplavováním inzulínu. Při diabetu se výkyvy glykémie regulují dietou, léky nebo správně načasovaným injekčním podáním inzulinu. Dlouhodobě vysoká glykémie a její velké výkyvy působí nepříznivě na Váš organismus. Vzniká poškození malých cév a nervů. Nejčastěji se to projeví na Vašich očích a dolních končetinách. V sítnici rostou nové cévy, které jsou křehké a mohou krvácet. Dolní končetiny se hůře prokrvují a ztrácí citlivost. Neléčená cukrovka tak zvyšuje riziko, že oslepnete nebo přijdete o nohu.
Jak se na to připravit...
Vyšetření nevyžaduje žádnou zvláštní přípravu. Jeho cílem je zachytit vývoj Vaší glykémie během dne. Proto se věnujte svým obvyklým činnostem.
Jak to probíhá...
K vyšetření stačí jen několik kapek krve. Odebírají se z bříška prstu. Odběr v nemocnici provádí sestra, ale zvládnete jej i sami doma. Prst se ošetří sterilizačním roztokem a krátkým rychlým bodnutím do jeho bříška se vyvolá drobné krvácení. Vytvořená kapka krve se otiskne na indikační proužek glukometru nebo se zachytí do připravené malé zkumavky. Proužek s krví se zasune do glukometru, zkumavka se odnese do laboratoře. Glukometr po několika vteřinách zobrazí na displeji naměřenou hodnotu Vaší glykémie. Výsledek a čas odběru se zaznamená do deníku nebo karty. Při sestavování velkého profilu se glykémie měří obvykle nalačno, před každým velkým jídlem a hodinu po něm. Zaznamenávají se i noční hodnoty ve 22 hodin a pak v 1 a ve 4 hodiny ráno.
Kdy bude výsledek...
Hodnotu Vaší glykémie ukáže osobní glukometr do několika sekund. Zpracování vzorku v laboratoři trvá asi hodinu. Výsledné hodnoty si zapíšete do deníku nebo Vám je sestra zaznamená do karty.
Co to řekne/ukáže...
Lékař z naměřených hodnot zhodnotí vývoj Vaší glykémie během dne. Normální hodnota glykémie nalačno se pohybuje od 3 do 5,6 milimolů na litr. Při diabetu její hodnoty stoupají. Po jídle dojde k náhlému zvýšení a postupnému poklesu hladiny cukru ve Vaší krvi. Při nedostatečně léčené nebo tzv. dekompenzované cukrovce je pokles pomalý a přetrvávají vysoké hodnoty glykémie.
Kam povedou další kroky...
Vyšetření Vás nijak neomezuje. V jeho průběhu i po skončení můžete jíst, pít a věnovat se libovolné činnosti.
Dostupnost...
Glykemický profil si můžete stanovovat sami doma pomocí osobního glukometru. Je součástí vyšetření diabetika při každé hospitalizaci.