Glukózový test u dospělých
Při cukrovce (diabetes melitus) nedokáže organismus zpracovat cukr, který přijal v potravě. Vysoká hladina cukru v krvi nepříznivě působí na cévy, nervy a neléčená vede k onemocnění ledvin a očí. Porušená glukózová tolerance (PGT) je méně závažný stav, který obvykle cukrovce předchází. Při PGT se hladina cukru v krvi pohybuje mezi 5,6 - 6,9 mmol/l (norma je do 5,5 mmol/l). U cukrovky hladina cukru v krvi nalačno je přes 7 mmol/l. Pomocí oGTT testu je možné rozlišit porušenou glukózovou toleranci a cukrovku.
Při cukrovce (diabetes melitus) nedokáže organismus zpracovat cukr, který přijal v potravě. Vysoká hladina cukru v krvi nepříznivě působí na cévy, nervy a neléčená vede k onemocnění ledvin a očí. Porušená glukózová tolerance (PGT) je méně závažný stav, který obvykle cukrovce předchází. Při PGT se hladina cukru v krvi pohybuje mezi 5,6 - 6,9 mmol/l (norma je do 5,5 mmol/l). U cukrovky hladina cukru v krvi nalačno je přes 7mmol/l. Pomocí oGTT testu je možné rozlišit porušenou glukózovou toleranci a cukrovku.
Kdy se vyšetření používá
Vyšetření obvykle předepisuje obvodní nebo interní lékař. oGTT se provádí u osob starších 15 let, příbuzných diabetiků, u žen v těhotenství, u obézních pacientů a u pacientů s vysokým krevním tlakem. Nejpočetnější skupinu tvoří pacienti, u kterých lékař v laboratoři dvakrát po sobě zachytil hladinu cukru v krvi v rozmezí 5,6 - 6,9 mmol/l.
#IMG#
Co je k glukózovému zátěžovému testu potřeba
Vyšetření se provádí ze vzorků krve.
Jaký je princip
Principem je zatížit organismus nalačno přesnou dávkou cukru (vypitím 250ml slabého čaje se 75 g anhydritu glukózy neboli cukru) a zjistit ve vzorcích krve množství cukru, a to před vypitím sladkého čaje a dále po 120 minutách. Odběry krve se provádějí ze žíly v loketní jamce. Zdravý jedinec je schopný nalačno udržet hladinu cukru v normálním rozmezí 3,6-5,5 mmol/l. Jedinec s porušenou glukózovou tolerancí má hodnoty dvě hodiny po zatížení v rozmezí 7,8 - 11 mmol/l. U diabetika je glykémie dvě hodiny po zátěži cukrem nad 11,1 mmol/l.
Kdy se vyšetření neprovádí
Při velkých stresových stavech a v období 6 týdnů po nich (cévní mozkové příhody, infarkty, vážnější operace, úrazy, rozsáhlé popáleniny, delší hladovění apod.). Zbytečné je provádět oGTT, je-li glykémie nalačno vyšší než 7,0 mmol/l. Nevhodné je provádět oGTT u pacientů s chorobami zažívacího traktu (trvalé průjmy, stavy po resekcích žaludku a střevní poruchy resorpce a pasáže).
Jak se na vyšetření připravit
Tři dny před testem byste měl jíst vyváženou potravu. Takovou, jakou konzumujete běžně, s obsahem sacharidů 150 - 200 g. V žádném případě byste neměl v této době dodržovat např. redukční dietu. Měl byste dodržovat navyklou fyzickou zátěž.
Jak vyšetření probíhá
Na vyšetření se dostavte nalačno (hladovění alespoň 10 hodin, ale ne déle než 16 hodin). Je-li to možné, vynechte ranní dávky léků. Test se provádí v době mezi 7. - 9. hodinou ranní. Po dobu testu budete sedět, nebudete chodit ani kouřit ani nic konzumovat. První odběr krve se provádí před vypitím sladkého roztoku. Další odběr krve následuje za 120 minut po vypití roztoku glukózy.
Kdy bude výsledek
Výsledek bude do dvou pracovních dnů.
Co vyšetření ukáže
Při pozitivitě oGTT se jedná o porušenou glukózovou toleranci (je-li glykémie dvě hodiny po zátěži do 11,0 mmol/l) nebo o záchyt cukrovky (glykémie nad 11,0 mmol/l ).
Kam povedou další kroky
PGT se léčí úpravou životosprávy, redukcí hmotnosti a pohybovou aktivitou. Cukrovku je nutné léčit léky na snížení cukru, tzv. perorálními antidiabetiky (PAD), u závažnějších stavů podáváním inzulínu.