Ginkgo biloba: přírodní řešení křečových žil
Ginkgo biloba neboli jinan dvoulaločný je jedním z nejstarších stromů rostoucích na této planetě. Bez nadsázky se dá označit za živoucí fosilii. Tisíciletími ošlehané stromy ale nejsou jen pozůstatky pravěké doby. Obsahují též látky důležité pro zdraví lidského organismu.
Historie jinanu dvoulaločného je odnepaměti spjata s lidským pokolením. Již ve starověké Číně se extrakt z tohoto stromu těšil značné oblibě – dá se říci, že ginkgo je jedním ze stěžejních léků tradiční čínské medicíny. Nicméně jeho obliba neklesá ani dnes. Dokládá to fakt, že extrakt z jinanu dvoulaločného je jeden z nejvíce používaných přírodních léků. Za jeho příznivými účinky stojí směsice bioflavonoidů. Výzkumníci prokázali následující:
- Bioflavonoidy ochraňují nervovou tkáň, sítnici, srdce a cévní systém proti oxidačnímu stresu.
- V léčbě křečových žil a chronické žilní nedostatečnosti se také uplatňují terpenoidy, látky zlepšující krevní průtok cévním systémem.
Komplexní působení přírodního doplňku a minimum nežádoucích účinků činí z výtažků z jinanu jeden z nejoblíbenějších léků současnosti.
Široké využití
Ginkgo biloba je označován jako strom dlouhověkých a moudrých. Není tedy divu, že se v současnosti používá především v léčbě poruch paměti a koncentrace. Extrakt z jinanu zlepšuje průtok krve mozkem a chrání nervové buňky před poškozením. Tímto způsobem tak může zpomalit další rozvoj demence nebo Alzheimerovy choroby. Nezanedbatelné jsou však i účinky na cévní systém. Ginkgo je vítaným pomocníkem v léčbě:
- ischemické choroby dolních končetin,
- chronické žilní nedostatečnosti,
- metličkových a křečových žil,
- nedostatečného prokrvení končetin,
- bolestivého zbělení prstů.
Pozor na vedlejší účinky!
Ačkoliv ginkgo často výrazně pomáhá s příznaky chorob žilního systému, při jeho užívání je zapotřebí dbát zvýšené opatrnosti. Léčivo nesmí brát těhotné a kojící ženy a jedinci trpící epilepsií. Cukrovkáři a lidé s chronickými nemocemi by měli užívání nejprve konzultovat se svým lékařem. Důvod je prostý. Daň za účinnost extraktu je zaplacena vyšším rizikem lékových interakcí. To znamená, že užívání ginkga může ovlivnit metabolismus celé řady léků, což vede ke vzniku širokého spektra nežádoucích účinků. Nechtěné projevy samotného extraktu nebývají časté ani závažné. Většinou se jedná o bolesti břicha, hlavy, vznik vyrážky a závratě.
Jinan dvoulaločný je spíše znám pro své účinky na zdraví nervové tkáně. V případě léčby nemocí žilního systému se tak více uplatňují bioflavonoidy v čele s hesperidinem a diosminem. Tyto látky nabízejí silné působení s minimem nežádoucích účinků.