Geny nejsou při vzniku křečových žil dostatečným alibi
Nevzhledné a bolestivé. Takové bývají křečové žíly. Pokud ale tvrdíte, že za ně mohou jen a jen geny a vy to nemůžete ovlivnit, balamutíte sami sebe.
Ptáte se, čím to je, že některá žena má křečové žíly třeba v pětadvaceti, zatímco jiná má krásné nohy i v padesáti? Mnohé ženy si na tuto nespravedlnost jistě v duchu nebo i nahlas stěžují. Jsou přesvědčené, že pro krásné nohy dělají vše, ale příroda jim v tomto ohledu jaksi nepřála. Opravdu ale vše?
Příčin, které stojí za vznikem křečových žil, může být více. Obecně lze říct, že při vzniku křečových žil se uplatní dědičné faktory společně s faktory prostředí.
Roli hrají i hormony
Křečovými žilami trpí častěji ženy než muži. Tímto onemocněním může být ohrožena až polovička zástupkyň něžného pohlaví. Riziko je u nich zvýšené v pubertě, v průběhu těhotenství a po přechodu. Vznik křečových žil je také ovlivněn hormonální antikoncepcí a hormonální léčbou po přechodu.
Geny? Ano, ale...
Aby křečové žíly vznikly, jsou nutné určité odchylky ve stavbě cévní stěny a ve vazivu – mluvíme o méněcennosti vaziva. Křečové žíly se často vyskytují u několika členů jedné rodiny, proto odborníci předpokládají, že částečnou vinu na vzniku varixů mají právě geny.
Prevence především
Zatímco dědičné faktory člověk ovlivní jen stěží, pro zdravý životní styl může udělat podstatně více. Existují totiž i další rizikové faktory, které se na vzniku varixů mohou podílet. Patří mezi ně:
- nošení těsného oblečení,
- dlouhé stání na místě,
- nadváha,
- vysoký krevní tlak.
To, co nám dala příroda do vínku, zatím nemáme šanci ovlivnit. Je ale na nás, abychom změnili to, co změnit můžeme. (viz Prevence). Například vyměnit sice módní, ale z hlediska zdraví nepříliš ideální těsné džíny, udržovat si svoji ideální váhu, popřípadě zhubnout nějaké to kilo navíc nebo chodit častěji na procházky. To jsou opatření, která lze vlastními silami docela dobře ovlivnit. A (nejen) žíly se nám za takovou snahu královsky odmění.
(hak)
Zdroj: http://www.vascularsociety.org.uk/patient/vv.html