Gynekologické záněty
Zánětlivá onemocnění jsou jednou z nejčastějších příčin návštěvy ženy v ordinaci gynekologa. Snad každá žena poznala nepříjemné příznaky poševní infekce. Pokud je nebudete léčit, mohou přejít do chronické formy a ta může skončit dokonce i neplodností.
Nejčastější typ zánětu...
Bývá jím tak zvaná vaginální mykoza (kvasinková infekce). Za normálních okolností je pochva ženy osídlena neškodným spektrem mikroorganismů. Když je rovnováha mezi nimi narušena, pak obvykle dochází až v 90 % k přemnožení plísní (kvasinek druhu Candida). Nejčastější příznaky jsou: svědění, pálení, zarudnutí a zduření pochvy a zevního genitálu, bolest při pohlavním styku a při močení. Může se objevit abnormální poševní výtok.
Co je příčinou...
K narušení rovnováhy pochvy vedou změny organismu, které souvisejí s věkem, výživou a s hygienickými návyky. Například nesprávný výběr prostředků intimní hygieny, mýdel a pěny, může narušit rovnováhu osídlených mikroorganismů a způsobit zánět. Také koupání v koupalištích, sexuální promiskuita, užívání léků (antibiotika, hormony) a změny na děložním čípku mohou být příčinou. Často Vás může postihnout v těhotenství a při onemocnění diabetem.Co s tím dělat...
Nejúčinnější je okamžitá návštěva lékaře, který odebere stěry, zjistí přesnou příčinu a navrhne způsob léčby. Neotálejte. Lékař Vám obvykle předepíše protiplísňové preparáty ve formě poševních tablet, čípků nebo krému. Doporučena je také dočasná pohlavní zdrženlivost. Je vhodné léčit oba sexuální partnery současně. Neléčený partner může být zdrojem opakované infekce.
Závažné záněty...
Méně časté, ale naopak mnohem závažnější bývají záněty dělohy a vaječníků. Jsou často přenášeny pohlavním stykem. Velice často se projevují neurčitými příznaky (únava, lehké zvýšení teploty, pobolívání v podbřišku) nebo jsou zcela bez příznaků. Prvním projevem pak mohou být až trvalé následky zánětů (bolesti při styku, bolestivá menstruace, srůsty vbřišní dutině, neurčité bolesti v podbřišku nebo v kříži či neplodnost). Méně často může zánět probíhat jako celkové onemocnění (horečky, bolesti v podbřišku, výtok, nepravidelné krvácení, střevní obtíže). V tomto případě Vám lékař nasadí antibiotika, léky na bolest, klidový režim na lůžku s pracovní neschopností. Nemáte-li příznaky, nemyslete si, že o nic nejde. Prevence začíná již v dětském věku léčbou výtoků a navozením správných hygienických návyků. Přípravky osobní intimní hygieny používejte rozumně. Zase platí, že všeho moc škodí. Choďte na pravidelné gynekologické prohlídky a buďte věrní svým partnerům.