Gynekologickými záněty trpí až třetina žen
Kolik žen a dívek u nás trpí gynekologickými záněty, se přesně neví. Přesné statistické údaje totiž neexistují, protože mnoho žen s gynekologickým zánětem vůbec nevyhledá lékařskou pomoc. „Dle dostupných údajů gynekologické záněty v naší populaci postihují přibližně 20 až 30 procent žen,“ říká MUDr. Karel Crha, lékař Gynekologicko-porodnické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.
Nejčastější důvody zánětů
Přirozenou poševní flóru tvoří různé druhy mikrobů, které za normálních okolností působí ve vzájemné rovnováze. Dominantní roli v udržení této rovnováhy má bakterie Lactobacillus, která vytváří kyselé poševní prostředí. „Snížené množství laktobacilů vede k přemnožení nežádoucích mikrobů, ty pak mohou způsobit zánět. K narušení přirozeného poševního prostředí ale přispívá celá řada faktorů, např. neprodyšné spodní prádlo, vlhké prostředí, například sauna či bazén, nedostatečná, nebo naopak přehnaná hygiena, nadměrné množství cukrů ve stravě nebo užívání některých antibiotik,“ vysvětluje lékař.
Poševní záněty se podle jeho slov nejčastěji projevují nepříjemnými pocity, jako je svědění nebo pálení, výtokem, zápachem, zarudnutím kůže a sliznice, bolestmi při pohlavním styku.
Důležitá komunikace
Pohlavní ústrojí ženy má dobrou samočistící schopnost, proto stačí běžná hygiena. Naopak nadměrná hygiena prostředky zvyšujícími poševní pH, a tedy snižujícími kyselost, může vést k narušení mikrobiální rovnováhy. „Zvýšenou péči o poševní prostředí by měly ženy zahájit v případě příznaků zánětu, při častém výskytu ve vlhkém prostředí, při užívání širokospektrých antibiotik nebo při promiskuitním sexuálním chování,“ pokračuje Crha.
Důležitá je komunikace mezi matkou a dcerou. Již od dětství by si dívky měly osvojit správné hygienické návyky při toaletě, sprchování nebo koupání, volbu vhodného spodního prádla a podobně. Další edukace by měla podle doktora Crhy probíhat i v době zahájení dívčina pohlavního života.
Samoléčba
Při mírných příznacích poševního zánětu lze využít celou řadu volně prodejných přípravků k samoléčbě, například protizánětlivé vaginální výplachy nebo gely, probiotika s laktobacily. „Vaginální výplachy lze provádět i jako doplnění specifické léčby zánětu ordinované lékařem, například provedení výplachu během dne a poté zavedení léčivého antibiotického nebo antimykotického přípravku na noc. Například benzydamin hydrochlorid je protizánětlivou léčivou látkou, která je účinná proti širokému spektru bakterií a plísní způsobujících zánětlivá onemocnění. Přispívá k normalizaci přirozeného kyselého poševního prostředí, čímž napomáhá množení laktobacilů,“ zdůrazňuje doktor Crha. Jeho pacientky často porovnávají účinnost krátkého rychlého výplachu a tablety aplikované přes noc. Mají pochybnosti, jestli krátký výplach ve srovnání s celonočním působením tablety opravdu zvládne vyřešit jejich problém. Pak doktor Crha odpovídá, že s jednorázovým výplachem má jednoznačně kladnou zkušenost.
Cesta k lékaři
Nekomplikované poševní záněty lze podle slov Karla Crhy vyléčit volně prodejnými přípravky dostupnými v lékárnách společně s vhodným hygienickým režimem. „Jsou-li ale záněty opakované nebo neustupují-li do několika dnů při samoléčbě, měla by žena navštívit svého gynekologa. Benzydamin hydrochlorid lze užít i při prevenci vaginálního zánětu před a po gynekologickém operačním zákroku, po porodu, po koupání v bazénu nebo po pohlavním styku,“ uzavírá.
(mje)
Čtěte pečlivě příbalovou informaci. ROSALGIN EASY 140 mg vaginální roztok a ROSALGIN jsou léky k vaginálnímu užití. Obsahují léčivou látku benzydamin hydrochlorid.