Hemofilici, nebojte se sportovat!
Hemofilie je genetické onemocnění, které se projevuje poruchou srážlivosti krve. Některé sporty jsou proto pro hemofiliky rizikové, protože při nich hrozí poranění.
Nezakazujte dětem pohyb
Pohyb je zdravý pro všechny, bez ohledu na to, kdo jste a jaké onemocnění máte. Vhodné cvičení může být pro hemofiliky dokonce prospěšné. Sport totiž pomáhá rozvíjet sílu kostí a svalů, které chrání klouby od každodenní námahy. Proto by rodiče měli u dětí vhodné cvičení podporovat, a to od raného věku. Některé sporty mohou být však rizikové z důvodu možného krvácení. Pokud víte, že si občas poraníte koleno při jízdě na kole, zajistěte profylaktickou léčbu ještě před startem. V případě, že u nějakého sportu krvácíte často, pak se ho raději vzdejte. Podstatné také je, na jaké úrovni jste aktivní – je totiž rozdíl mezi kopáním do míče u domu a vrcholovým fotbalem s vyšším rizikem poranění.
Co přenechat jiným
- Zejména tzv. kontaktní sporty, kdy hemofilikům častěji hrozí krvácení.
- Konkrétně se raději vyhněte fotbalu, hokeji, florbalu apod.
- Nicméně i při méně rizikových aktivitách byste se měli chránit vhodným oděvem a ochrannými pomůckami.
Protažení svalů je prevencí
Strečink je vždy důležitý, a neměl by se proto opomíjet. Posilování a protažení svalů před a po cvičení by mělo být trvalou součástí fyzické aktivity. Zaměřte se vždy na ty svalové skupiny, které budou při sportu „použity“ – tím snížíte pravděpodobnost zranění. Prevence vůbec je zvláště pro hemofiliky klíčová. Pokud už přece jen dojde ke zranění, okamžitě přestaňte s cvičením, odpočívejte a drobnou ranku přelepte náplastí.
(aši)
Zdroj: www.haemophiliacare.co.uk