Hektický životní styl ohrožuje štítnou žlázu
Napadlo vás někdy, že může hektický životní styl ovlivňovat endokrinní systém a štítnou žlázou? Může – a to velmi nepříjemně.
Že stres hraje negativní roli při vzniku onemocnění srdce a cév, není žádným tajemstvím. U štítné žlázy platí totéž. Řada lidí si toto spojení ale neuvědomuje. A to je chyba.
Štítná žláza ovlivňuje metabolismus i energetickou rovnováhu celého těla. Na její správné funkci záleží i to, jak se přizpůsobíme stresu, vyrovnáme se se snížením tělesné teploty i se zátěžovými situacemi. Problémy se štítnou žlázou poskytují především ženy.
#IMG#Když se imunita bouří...
Nejčastěji je štítná žláza postižena imunitním systémem. Její buňky jsou napadeny bílými krvinkami a následně zničeny.
Výsledkem jsou dvě zdánlivě protichůdná onemocnění: Grawesova-Basedowova choroba, při které je činnost štítné žlázy zvýšena, a Hashimotova struma, při které je hormonů štítné žlázy naopak nedostatek.
Stres figuruje v pozadí...
Stres a psychické vypětí dokáže přispět ke vzniku autoimunitní reakce, při které organismus napadá prostřednictvím imunitního systému vlastní buňky a likviduje je.
Psychický a fyziologický stres totiž může způsobit odchylky v imunologických reakcích. Stres postihuje imunitní systém buď přímo, anebo nepřímo – prostřednictvím endokrinního a nervového systému. Tyto odchylky v imunitních reakcích mohou přispět k rozvoji autoimunity stejně tak jako vnímavosti k autoimunitním vlivům u jedinců, kteří k tomu mají dědičné předpoklady. Stres je proto jedním z možných faktorů, které hrají roli při vzniku autoimunitního poškození štítné žlázy.
"Zrychlující" hormony
Nebezpečím je i to, že stav, kdy je zvýšená hladina hormonů štítné žlázy, může být mnoha lidem zpočátku příjemný – bez toho, aby si uvědomovali, že je tento stav ohrožuje. Se zvýšenou hladinou hormonů štítné žlázy je totiž dotyčný mnohem rychlejší, zvládá více úkolů, mnohem méně spí a je připraven vyřešit jakékoliv úkoly.
Ne nadarmo jsou pacienti s vyšší hladinou hormonů štítné žlázy neboli hypertyreózou někdy přirovnáváni k narkomanům užívajícím amfetaminy – tedy nejčastěji pervitin a extázi. U obou stavů je totiž člověk "naspeedovaný", jedná často zrychleně a impulzivně.
A jak se pozná zvýšená hladina hormonů štítné žlázy?
Zvýšená činnost štítné žlázy se může projevit následujícími příznaky:
- vykulené oči jako by vypadávaly z očních důlků,
- bušení srdce, zrychlený tep, mohou se objevit i arytmie – nepravidelná srdeční akce,
- třes rukou,
- průjem,
- zrychlená řeč,
- zvýšené pocení,
- nervozita,
- na krku se může (ale nemusí) objevit zvětšení štítné žlázy neboli struma.
Pokud na sobě tyto příznaky pozorujete, je nejvyšší čas zamyslet se nad tím, jak byste mohli zpomalit. Samozřejmě je zapotřebí navštívit lékaře – endokrinologa. Jedině ten může určit, z jakého důvodu je činnost štítné žlázy zvýšena.
(hak)
Zdroj: www.raysahelian.com