Zánět zvukovodu: Nedovolte, aby vám zkazil dovolenou
Otitis externa neboli zánět zvukovodu je onemocnění zevního ucha, které postihuje děti a dospělé především v letních měsících. Příčinou je podráždění kůže zvukovodu, a to nejčastěji znečištěnou vodou. Proto se někdy této nemoci říká „plavecké ucho“.
Jak zánět zvukovodu vznikne
Kůže zvukovodu je vybavena mazovými žlázkami, které tvoří ušní maz. Za běžných podmínek je maz transportován k ústí zvukovodu a odstraňován při běžné hygieně. Nadměrné hromadění mazu i jeho nedostatek představují vhodné prostředí pro pomnožení bakterií a rozvoj zánětu. Jeho riziko zvyšuje i poranění ucha a zvukovodu ostrými předměty, např. při nešetrném čištění.
Různé projevy jednoho onemocnění
Zánět zvukovodu na sebe upozorní především:
- bolestí ucha, která je silná a setrvalá,
- svěděním zvukovodu,
- výtokem tekutiny nebo hnisu z ucha,
- zalehnutím ucha,
- zvýšenou teplotou.
Obvykle po zaléčení přetrvávají potíže několik dní. Ve vzácnějších případech může onemocnění trvati i měsíce. Často je postiženo pouze jedno ucho.
Kam zajít se zánětem zvukovodu
Základem správné diagnostiky tohoto onemocnění je anamnéza a klinické vyšetření. Lékař odbornosti ORL se vás bude ptát na projevy zánětu a na to, co mu předcházelo. Obvykle to bude právě koupání ve znečištěné vodě. Vyšetření provádí lékař pomocí ušní optiky nebo otoskopu. Charakteristickým znakem zánětu je otok, zarudnutí zvukovodu a různá forma výtoku. Vyšetření sluchu se může posoudit orientačně šepotem nebo důkladněji přístrojem. Většinou ale není zapotřebí, protože zánětlivé změny bývají patrné i bez něj.
Jak se léčí zánět zvukovodu
Jedním z prvních kroků je odstranění ušního mazu a výtoku. Do vyčištěného zvukovodu se aplikují dezinfekční a antibiotické masti a kapky. Otok a případné svědění zmírní přípravky s obsahem kortikosteroidů. Bolest a otok můžete zmírnit nejen analgetiky, ale také studenými obklady. Ve vážnějších případech může lékař doporučit celkové podání antibiotik.
Lze zánětu zvukovodu předcházet?
Důležité preventivní opatření je omezit koupání ve znečištěné vodě. Pokud se i tak budete koupat a nateče vám voda do uší, nezapomeňte si je důkladně vysušit. Rozhodně se vyhněte nešetrnému čištění vatovými tyčinkami.
Každé léto jsou čekárny ORL ambulancí plné pacientů s bolestí uší při zánětu zvukovodu. Pokud i vás tato nemoc postihla, nedovolte, aby vám zkazila dovolenou, a vyhledejte co nejdříve odborníka.
(dzit)
Zdroj:
https://www.nhsinform.scot/illnesses-and-conditions/ears-nose-and-throat/otitis-externa