Zánět průdušek může vyvolat kouření i znečistěné ovzduší
Zánět průdušek (bronchitida) je nejčastěji způsobený infekcí a obvykle se objevuje v průběhu „obyčejného“ nachlazení. Kromě virové nebo bakteriální infekce může bronchitidu vyvolat také celá řada dalších faktorů, které škodlivě působí na buňky tvořící výstelku dýchacích cest. Zánět průdušek může vyvolat kouření, ale také nejrůznější zplodiny ve znečištěném ovzduší velkých měst a průmyslových oblastí.
Jaké jsou příznaky
- Kašel – je běžný příznak bronchitidy. Může být suchý nebo produktivní, kdy nemocný člověk vykašlává hlen. Výrazné vykašlávání hlenu může naznačovat, že se infekce rozšířila také na dolní dýchací cesty, nebo dokonce plíce. V tom případě vzniká riziko pneumonie (zápal plic).
- Sípání a dušnost – může se objevovat u některých pacientů, především u starších lidí nebo u kuřáků. Jsou způsobeny zúžením dýchacích cest postižených zánětem.
- Příznaky nachlazení – pokud se bronchitida objevuje jakou součást nachlazení, vyskytují se také další běžné příznaky virové infekce – zvýšená teplota a zimnice, bolesti svalů, oteklý nos a bolest v krku.
Co dělat, když...
Protože většina případů bronchitidy má svůj původ v běžné virové infekci, netrvá onemocnění dlouho a nevyžaduje složitou léčbu. S příznaky nachlazení a bronchitidy se nejlépe vypořádáte v posteli s běžnými léky na úlevu od bolesti a pro případ nachlazení. Léky na kašel je třeba volit podle toho, zda se jedná o kašel suchý, nebo produktivní. Nezapomeňte svému organismu dodat extra dávku vitaminu C a pijte hodně tekutin.
U lékaře
Lékař obvykle pozná zánět průdušek na základě vašich příznaků a fyzikálního vyšetření. Ve většině případů není potřeba provádět odběr krve, pokud jsou však příznaky vážnější a lékař má podezření na pneumonii, může vás odeslat na rentgenové vyšetření plic. Pokud je pacient dušný, měří se obsah kyslíku v krvi pomocí jednoduchého přístroje nasazeného například na prst.
Léčba
Léčba bronchitidy se může lišit v závislosti na příčině a převažujících příznacích. V nekomplikovaných případech si vystačíme s domácí léčbou a přípravky na nachlazení, které jsou běžně k dostání v lékárnách. V závažnějších případech, pokud má lékař podezření na bakteriální infekci, je možné nasadit antibiotika.
Jaké mohou nastat komplikace
Velká většina případů bronchitidy zakrátko odezní bez jakýchkoli komplikací. V některých případech, nejčastěji u kuřáků, však mohou příznaky přetrvávat delší dobu nebo se objevuje a zhoršuje dušnost. Někdy je proto nutná hospitalizace a také zanechání kouření, aby se stav dále nezhoršoval. Komplikace vznikají rovněž tehdy, pokud na původní bronchitidu způsobenou virovou infekcí naváže infekce bakteriální nebo se bronchitida rozšíří také na plíce a rozvine se zápal plic.
Komu hrozí riziko
Největší riziko bronchitidy hrozí kuřákům a dále všem, kdo jsou vystaveni účinkům pasivního kouření. Rizikový je také pobyt ve znečištěném prostředí, například emisemi z dopravy nebo průmyslu.
Bronchitida patří mezi velmi běžná onemocnění, se kterými se v životě každý setká a která většinou bez následků odezní. Pokud však dýchací cesty dostávají pravidelně „zabrat“ například cigaretovým kouřem, může jednou i toto banální onemocnění skončit dlouhým pobytem v nemocnici.
(vek)