Uspěchaná doba a pracovní povinnosti nám málokdy dovolí, abychom běžná nachlazení poctivě vyleželi, mnohdy nemáme ani čas navštívit lékaře. I zánět vedlejších dutin nosních však může skončit fatálními komplikacemi, jejichž úmrtnost dosahuje podle statistik až 10 %.
Zánět dutin si vyžádal 2,5hodinovou operaci
Příkladem je případ paní P., které bylo 38 let, když před Vánoci začala pozorovat bolesti v oblasti čela. O den později se přidaly nevýrazné teploty. Příznaky nenasvědčovaly tomu, že by měla stav nějak akutně řešit. V následujících dnech se bolest hlavy zhoršovala a objevila se horečka. O pár dní později došlo k otoku víčka a oční koule a k jejímu vychýlení z běžné polohy. To už paní P. vyhledala akutní ošetření na očním oddělení, kde lékař kromě zánětu očnice již popsal i nástup příznaků zánětu mozkových blan. To ještě paní P. netušila, že ji zanedlouho čeká 2,5hodinová operace.
Lékaři se ji snažili zprvu provést přes dutinu oka endoskopicky. Stav si však nakonec vyžádal řez v oblasti obočí. Při výkonu bylo odsáto větší množství hnisu, naštěstí nedošlo k rozvoji infekce mozkových tkání – snad i díky tomu paní P. přežila bez trvalých následků. I tak si ale situace vyžádala více než dvoutýdenní hospitalizaci s podáváním antibiotik a kortikoidů. Paní P. samozřejmě musela být po celou dobu v pracovní neschopnosti.
Nepodceňujme virózy
Zánět vedlejších dutin nosních prodělá podle statistik nejméně jednou ročně až 16 % populace. I přes uspěchanou dobu a pracovní tlak bychom se však měli snažit i běžná nachlazení vyležet. Klidovým režimem lze předejít riziku komplikací, které mohou být fatální a v konečném důsledku si vyžádají mnohem delší pracovní neschopnost, než kdybychom zůstali pár dní doma. Skutečnost, že nebereme hned antibiotika, ještě neznamená, že jsme zdraví. Akutní bakteriální záněty vedlejších dutin nosních vyžadující léčbu antibiotiky se většinou vyvinou z běžné virové infekce dýchacích cest. Je také vhodné zklidnit průběh nemoci včasným podáním léků na zmírnění zánětu a otoku sliznice. Řada z nich je dnes volně prodejná a některé jsou i na přírodní bylinkové bázi, například Sinupret.
(tich)
Zdroje:
https://www.medicinapropraxi.cz/pdfs/med/2010/03/09.pdf
SMILEK, P. Doporučené postupy pro praktické lékaře: Sinusitis. ČLS JEP: Praha, 2018. Dostupné na: www.cls.cz/dokumenty2/os/t298.rtf.
PETROUŠOVÁ, L. Pneumokoková onemocnění u dospělých osob, případy z klinické praxe. Galén: Praha, 2015, 41–43.