Zanedbaná prevence: Nebral léky na vysoký tlak, zemřel náhle ještě před čtyřicítkou
„Léčím se jenom s tlakem.“ Také patříte k lidem, kteří někdy pronesli tuto větu? Jak moc „jenom“ to s tím vysokým krevním tlakem vlastně je? A co se stane, když „jenom“ zapomenete brát léky? Ukážeme vám to na dvou pacientských příbězích z ambulance praktické lékařky v prvním díle našeho seriálu Zanedbaná prevence.
Vysoký krevní tlak (odborně hypertenze) možná berete jako jeden z mnoha vašich drobných zdravotních neduhů. Občas kvůli němu spolknete tabletku, jinak však do vašeho života nezasahuje. Vždyť vás přece nic nebolí, obtíže nemáte, tak proč byste mu měli přikládat větší pozornost? Nebo si myslíte, že si tuhle diagnózu na vás vymyslel váš lékař, aby vás donutil ho sem tam navštívit, nebo dokonce vaše manželka, aby měla argument, že nemůžete pracovat po nocích? Případně žijete v přesvědčení, že po letech braní léků se váš tlak „uzdravil”?
Připadají vám léky na vysoký tlak jako zbytečnost? Možná změníte názor
Myslel si to i Martin, kterému byl při návštěvě lékaře objeven vysoký tlak náhodně v pouhých 35 letech věku. Po absolvování několika běžných vyšetření mu byly předepsány léky. Díky nim došlo brzy k uspokojivému snížení hodnot jeho krevního tlaku.
O dva roky později Martinovi nabídli v práci nové místo, za kterým se ovšem musel přestěhovat do jiného města. Byl mladý, změna bydliště mu nedělala problém. V novém městě si našel pěkné bydlení, ale k praktické lékařce, na kterou byl zvyklý, bylo odtud daleko. A protože se mu nechtělo pendlovat na pravidelné kontroly, rozhodl se přestat léky na vysoký tlak užívat. Řekl si, že hodnoty jeho vysokého tlaku se koneckonců dva roky pohybovaly v mezích normy, tak je pravděpodobně už stejně vyléčený.
Další dva roky se věnoval plně svému povolání, plánoval založení rodiny, a to až do chvíle, než mu museli kolegové z práce jednoho dne zavolat záchranku. Zničehonic totiž zkolaboval. Ačkoliv byl okamžitě převezen do nemocnice, přes veškerou snahu lékařů krátce po příjezdu zemřel. Pitva prokázala prasklou výduť aorty, největší srdeční tepny.
Výduť (odborně aneurysma) se přitom vyvíjí postupně a v její tvorbě sehrává významnou roli právě vysoký krevní tlak. Mohlo to tedy dopadnout jinak. Na řešení situace však v době příjezdu záchranky bylo už pozdě. Vysoký krevní tlak nikdy nelze „vyléčit” po několika měsících či letech užívání léků. Léky se musí užívat stále za pravidelné kontroly hodnot krevního tlaku, jeho léčba je zpravidla již celoživotní.
Je jen na vás, jak využijete šance s vysokým tlakem zatočit
Martin nevyužil náhodného odhalení vysokého krevního tlaku ve svůj prospěch. Nechal se ukolébat skutečností, že až do své smrti žádnými jeho příznaky netrpěl.
Není však výjimkou, že někdo má štěstí a tělo ho svým „výstražným majáčkem“ na něco podivného upozorní. Tak to bylo u Jany, které začaly v jejích 47 letech komplikovat život nepříjemné bolesti hlavy. Dlouho je zaháněla odpočinkem, obklady, a když přišlo do tuhého, slupla prášek proti bolesti. Myslela si, že bolení hlavy u ní doprovází přechod a jsou za něj zodpovědné hormony.
Asi po půl roce po vzniku potíží se objednala na prohlídku ke svému gynekologovi a mezi řečí se mu svěřila, že ji trápí úporné bolesti hlavy, ale že se pravděpodobně nejedná o nic závažného. Lékař však její názor nesdílel a pro jistotu Janě přeměřil krevní tlak. Tlakoměr ukázal 160/100 mmHg.
Od gynekologa vedly Janiny kroky k praktické lékařce, která jí tlak opakovaně přeměřila a sdělila jí diagnózu vysokého krevního tlaku. Poslechla si její plíce a srdce a následně si Jana oběhala kolečko vyšetření, od EKG přes laboratorní odběry až po kontrolu moči. Poté jí byly nasazeny léky, jejichž typ a dávka byly v průběhu dalších tří měsíců několikrát upravovány. Krevní tlak paní Jany se postupně podařilo stlačit do normy a s tím ustaly i bolesti hlavy. Zpětně si vyčítala, že se s nimi zbytečně trápila několik měsíců.
Od té doby poctivě každé tři měsíce dochází do ordinace své praktické lékařky na kontrolu krevního tlaku, jednou či dvakrát do roka navíc absolvuje laboratorní odběry. Dělá to s radostí, protože bolesti hlavy jí, jak se zdá, opustily nadobro.
Vysoký krevní tlak – častý, nikoliv banální problém
Měření krevního tlaku je součástí každé preventivní prohlídky. Tu byste u praktického lékaře pro dospělé měli absolvovat každé dva roky. Objednat se na ni však musíte sami, na pozvánku nečekejte.
Jak dokazují dva příběhy pacientů, podle příznaků vysoký krevní tlak nepoznáte nebo ho na sobě dokonce nemusíte vůbec pociťovat. Přitom vzhledem k jeho častému výskytu v populaci představuje významné onemocnění. Podle dostupných dat jím v ČR trpí ve věkové kategorii 25–64 let až 35 % lidí a s přibývajícími roky se jejich počet stále zvyšuje. Dle odhadů u nás žije přibližně 2,5 milionu osob s vysokým krevním tlakem – neléčený přitom s sebou přináší nemalá rizika mozkových a srdečně-cévních komplikací. Když tedy dostanete šanci a začnete se s vysokým tlakem léčit včas, nepromarněte ji!
Poradna uLékaře.cz:
Na co se ptáte v souvislosti s vysokým tlakem
Odpovídá MUDr. Soňa Boušková
Nejeden dotazující se nás ptá na vysoký tlak, s ním související stavy a rizika. Často jde o dotazy týkající se léčení, zda zavedená medikace stačí, nebo naopak jestli to není už moc prášků. Tazatelé jsou zvědaví, jak se mají chovat, zda a jakou držet dietu, co jim při hypertenzi hrozí. Lidé, kteří chtějí mít svou nemoc pod kontrolou, se zajímají, jak si tlak měřit doma, co dělat, když jsou hodnoty tlaku vysoké jen v ordinaci lékaře nebo když tlak kolísá. Někdy se na nás obracejí vylekané maminky, kterým byla hypertenze zjištěna v těhotenství a ony se bojí o miminko. Nemocní s vysokým tlakem se ptávají na související nemoci srdce, ledvin nebo očí.
Všem, kdo mají obavy a chtějí poradit, uklidnit, vysvětlit problém nebo objednat, pomáháme. Samozřejmě se najdou i tací, kteří svůj vysoký tlak léčit nechtějí a potíže zlehčují. Těm důrazně doporučujeme nebrat zvýšený tlak na lehkou váhu a podstoupit potřebná vyšetření.
Chcete se také zeptat našich lékařů na svůj zdravotní problém?
Zdroje:
https://www.ikem.cz/cs/arterialni-hypertenze/a-435/
http://www.hypertension.cz/sqlcache/widimsky-1-hypertenze-kv-prevence-2018.pdf