Krevní tlak: Vyznáte se v naměřených číslech?
Kontrola krevního tlaku je procedura, kterou každý z nás důvěrně zná. Výsledné údaje ale už tak jasné být nemusí. Napovíme, jak by měly vypadat zdravé hodnoty tlaku a kdy je nutné urychleně začít s léčbou.
Měření krevního tlaku je jedno z nejdůležitějších vyšetření krevního oběhu. Je velice jednoduché a snadno proveditelné v ordinaci lékaře, v lékárně i doma. Dobře ho znají především ti, kdo se léčí s vysokým krevním tlakem nebo ischemickou chorobou srdeční. Výsledkem měření jsou dvě čísla, například 120/80 mmHg (milimetrů rtuti). Proč zrovna rtuť? Milimetry rtuti byly první známou jednotkou tlaku a korespondují s principem klasického rtuťového tonometru. Místo mmHg se někdy píše torr, jedná se ale o tutéž jednotku.
Tajemství čísel
Jak již bylo řečeno, údaje vypovídající o stavu krevního tlaku jsou dva. Je to proto, že tlak v tepenném řečišti není stále stejný. Zvýší se při srdečním stahu (v systole) a sníží ve chvíli, kdy srdce odpočívá (v diastole). Abychom získali dostatek informací, potřebujeme znát obě hodnoty.
- První (vyšší) číslo je systolický krevní tlak, tedy tlak v tepenném řečišti ve chvíli, kdy se srdeční sval stahuje a vypuzuje krev do oběhu. Vypovídá o tom, jak silně srdce pumpuje krev vpřed.
- Druhé číslo je diastolický krevní tlak, tedy tlak v tepenném systému v okamžicích, kdy srdce odpočívá mezi stahy. Informuje nás především o náplni krevního oběhu.
Když sdělujeme hodnoty krevního tlaku, používáme zažitou formu systolický na diastolický (psáno systolický/diastolický mmHg). Systolický tlak je vždy ta vyšší hodnota (aby byla nižší, muselo by srdce krev z tepen vysávat).
Co je důležitější?
Zásadnější je systolický krevní tlak, tedy ten vyšší údaj. S postupujícím věkem stoupá, jak se snižuje poddajnost cév. Tím se urychluje ateroskleróza (kornatění tepen) a zvyšuje se riziko jejích komplikací – například ucpání cév pláty nebo tvorba aneuryzmat (tepenných výdutí).
Od normálu po riziko
V ideálním případě by měl být krevní tlak kolem 120/80 mmHg. Ještě do 140/90 hovoříme o vysokém normálu nebo prehypertenzi. Od 140/90 výše už se jedná o jasnou hypertenzi (vysoký krevní tlak). Pokud systolický tlak stoupne nad 180, jedná se o kritickou hypertenzi, která potřebuje okamžitou intenzivní léčbu, protože nemocný je v ohrožení života.
(pez)
Zdroj:
http://www.heart.org
___
Využijte diabetologickou poradnu a ptejte se zdarma MUDr. Hany Jandíkové:
- Jaká jsou rizika diabetu?
- Když je v rodině cukrovka, budu jí mít také?
- Zjistili mi diabetes, co bude následovat?
- Jaké jsou příznaky diabetu?
- Léčím se správně?
- Stravuji se dobře?
___