Krevní tlak pod kontrolou: 2. část
Životní styl hraje důležitou roli v léčbě vysokého krevního tlaku a také v jeho prevenci. Co dalšího byste měli mít na paměti, aby jeho hodnoty byly „ty správné“? Vyhněte se cigaretám i pasivnímu kouření: Kouření má negativní vliv na řadu tělesných orgánů, včetně srdce, a také na výši krevního tlaku. Nikotin v tabákových výrobcích ho může zvýšit až o 10 mmHg nebo i více, a to hodinu poté, co vykouříte cigaretu.
Životní styl hraje důležitou roli v léčbě vysokého krevního tlaku a také v jeho prevenci. Co dalšího byste měli mít na paměti, aby jeho hodnoty byly „ty správné“?
1. Vyhněte se cigaretám i pasivnímu kouření:
Kouření má negativní vliv na řadu tělesných orgánů, včetně srdce, a také na výši krevního tlaku. Nikotin v tabákových výrobcích ho může zvýšit až o 10 mmHg nebo i více, a to hodinu poté, co vykouříte cigaretu. Kouříte-li celý den, váš krevní tlak může být trvale vysoký. Ovšem stejně rizikové pro váš tlak je i pasivní kouření. Vdechování kouře v místnosti, kde se kouří, zvyšuje riziko zdravotních problémů, včetně hypertenze a srdečních onemocnění.2. Kofein:
Jak velkou roli hraje při vysokém krevním tlaku kofein, je stále velmi diskutabilní. Pití kofeinových nápojů (tedy nejen kávy, ale třeba i kolových nápojů) může sice krátkodobě zvýšit krevní tlak, ale efekt může být jen dočasný. Chcete-li vědět, jak na vás konkrétně kofein působí, změřte si tlak do 30 minut po vypití šálku kávy nebo jiného kofeinového nápoje. Pokud bude tlak vyšší až o 10 mmHg, pak jste na kofein citlivější a pití kávy omezte.3. Stres:
Stres či úzkost mohou dočasně zvýšit krevní tlak. Popřemýšlejte o tom, co váš stres způsobuje, ujasněte si, zda je to práce, rodina, finance, či zdravotní stav. Jakmile budete vědět, co je příčinou stresu, pokuste se ho odstranit nebo zmírnit. Nemůžete-li odstranit všechen stres, aspoň se s ním vyrovnejte „zdravějším“ způsobem. Naučte se zhluboka dýchat, choďte na masáže, jógu či meditace. Nejde vám to? Vyhledejte odborníka, který vám poradí.
4. Domácí kontrola tlaku a pravidelné návštěvy lékaře:
Máte-li hypertenzi, je nutné, abyste si sledovali tlak i doma. Poraďte se s lékařem o výběru vhodného typu tonometru a měřte si tlak pravidelně, třeba 2× denně, a hodnoty si zapisujte. Nezapomínejte na pravidelné kontroly u lékaře, to by mělo být součástí rutiny. Když váš tlak nebude dostatečně kompenzován, budou nutné častější návštěvy, aby lékař přezkoumal léčbu a provedl úpravy v medikaci. Když bude váš tlak pod kontrolou, postačí méně časté návštěvy.
Nerezignujte tedy na svůj životní styl, i zde totiž platí stejně jako u jiné nemoci, že o uzdravení se musíte snažit i vy sami.
(aši)
Zdroj: www.mayoclinic.com/health/high-blood-pressure/HI00027