Krev ve stolici může naznačovat střevní zánět
Syndrom dráždivého tračníku, Crohnova choroba, ulcerózní kolitida. Co je spojuje a v čem se liší? Co způsobí nekonečné průjmy, a jak jíst s onemocněním střev? Neváhejte a čtěte dále, dozvíte se více i o zřejmě nejběžnější orgánové neuróze vůbec...
Syndrom dráždivého tračníku, Crohnova choroba, ulcerózní kolitida. Co je spojuje a v čem se liší? Co způsobí nekonečné průjmy, a jak jíst s onemocněním střev? Neváhejte a čtěte dále, dozvíte se více i o zřejmě nejběžnější orgánové neuróze vůbec.
#IMG#Dráždivý tračník je pojem užívaný k popisu vleklých obtíží s vyprazdňováním, trávením, bolestmi v břiše apod. Není to nemoc, ale spíše syndrom. U postižených se ve střevě nenajdou žádné chorobné změny, stejně tak důvod obtíží bývá různý.
Podkladem dráždivého tračníku je sklon střeva k přehnané reakci na nejrůznější podněty.
Typické příznaky syndromu dráždivého tračníku:
- průjmy – mohou se střídat se zácpami
- plynatost
- pocity plnosti
- nepohodlí v břiše
- stolice bez přítomnosti krve a hlenu
Dlouhodobé potíže s trávením mohou postižené osoby velmi sužovat a vést u nich ke ztrátě životní radosti, ale i k neprospívání a hubnutí. Může se u nich vyskytnout netolerance některých jídel.
Na vině může být stres
Za takovou situaci může nejspíš narušené řízení funkce střeva. Řízení našich útrob je úkol vegetativních nervů. U některých lidských typů může přemíra stresu způsobit disharmonii v regulaci „chodu“ střeva. Stejně tak se v této oblasti mohou projevit duševní potíže známé jako neuróza.
Léčba dráždivého tračníku farmakologickými prostředky nebývá moc účinná. Lepší je pokusit se o úpravu životosprávy, o zavedení a dodržení pravidelného denního režimu, a na místě je také psychoterapie.
Nemocné střevo
Na druhou stranu střevo může být skutečně „fyzicky“ nemocné a příznaky se nemusí nijak dramaticky lišit od těch výše popsaných. Ačkoli se ulcerózní kolitida a Crohnova choroba obvykle rozlišují, pro nastínění problematiky je vyhovující, když je zahrneme do skupiny s názvem nespecifické střevní záněty.
Nespecifické střevní záněty jsou způsobeny tělu vlastním imunitním systémem – jsou to autoimunitní onemocnění. Jejich projevy jsou obvykle o poznání prudší a závažnější, nežli je tomu u dráždivého tračníku.
Příznaky nespecifických střevních zánětů:
- nepravidelná stolice
- průjmy
- stolice často s příměsí krve nebo hlenu
- vyprazdňování čistě hlenového obsahu
- bolestivé a důrazné nucení na toaletu
Ve vážných případech pak může být dotyčný člověk podvyživený s nedostatkem vitaminů a minerálů. Navíc neléčené záněty střevní vedou k velmi obtížně zvladatelným situacím, které ohrožují pacienta na životě. Podobnými příznaky se může hlásit i celiakie – nesnášenlivost lepku, který se vyskytuje v pšenici a jí příbuzném obilí.
Pokud vás některý z výše uvedených příznaků trápí, neváhejte s konzultací u svého lékaře, jakkoliv jde o osobní a choulostivou záležitost. Vždyť co jde dovnitř, musí ven, a je důležité, aby vše proběhlo hladce. Změny ve struktuře, četnosti a načasování stolice mohou upozorňovat na zásadní změny ve střevě, a stojí proto vždy za vyšetření!
(shmt)