Krátkozrakých dětí přibývá. Je to kvůli mobilům a tabletům?
Při sledování displeje bychom každých 20 minut alespoň na 20 sekund měli odvrátit zrak a zadívat se na vzdálené předměty. Oči si tak odpočinou.
Když na ulici v Singapuru potkáte dítě, s velkou pravděpodobností bude mít na nose brýle. Ale zatímco v tomto asijském státě hrají hlavní roli genetické předpoklady, ve vyspělých zemích je krátkozrakost na vzestupu i bez nich. Patrně vlivem moderního životního stylu.
Je krátkozrakých dětí opravdu více než dřív?
Podle všeho se zdá, že krátkozrakých lidí ve vyspělých zemích opravdu přibývá, a to včetně dětí. Zatím není úplně jasné, proč tomu tak je, ale mnozí odborníci se přiklánějí k názoru, že příčinou je výrazná změna životního stylu, ke které v posledních letech dochází. Děti tráví stále méně času venku a místo pobíhání na volném prostranství zírají dlouhé hodiny na obrazovky nejrůznějších elektronických zařízení: počítačů, tabletů nebo smartphonů. A tak zatímco dříve byly brýle především „výsadou“ školních šprtů, kteří trávili příliš mnoho času s knihami, dnes je krátkozraké dítě úplně běžná věc.
Škodlivé smartphony
Mnoho lidí, a nejčastěji právě dětí, si dnes svůj život neumí představit bez svého chytrého telefonu případně jiného elektronického přítele. Pomocí relativně malého displeje si pouští hudbu, prohlíží obrázky a videa, posílají zprávy, čtou texty a hrají nejrůznější hry. Není proto ani příliš překvapivé, že docela nedávno byly zveřejněny výsledky vědecké studie, podle které jsou právě smartphony hlavní příčinou současného rozmachu krátkozrakosti mezi dětmi a mladými lidmi. Tyto přístroje je totiž nutí zaměřit pohled na velmi krátkou vzdálenost na relativně dlouhou dobu.
Podle zjištění odborníků drží průměrný uživatel svůj chytrý telefon ve vzdálenosti asi 20 centimetrů od obličeje, zatímco při čtení novin nebo knihy je to přibližně dvojnásobek. A čím více musí naše oči zaostřovat na krátkou vzdálenost, tím více roste riziko krátkozrakosti. Svou roli navíc hraje také čas. Když budeme na dvaceticentimetrovou vzdálenost ostřit chvíli, s našima očima to nic neudělá. Pokud je ke stejnému výkonu budeme nutit několik hodin denně, naše oči se tomu nakonec přizpůsobí.
Dodržujte pravidlo zdravých očí
Samotní vědci, kteří ve své studii obvinili smartphony ze šíření krátkozrakosti, navrhují zároveň i způsob, jak děti a dospělí mohou svým očím účinně ulevit. Nejdůležitější je podle nich dopřát si krátkou pauzu od soustředěného zírání na displej, do knihy nebo monitoru zhruba každých 20 minut. Každých 20 minut bychom alespoň na 20 sekund měli odvrátit zrak, zadívat se na vzdálené předměty a rozhlédnout se kolem sebe. Potom alespoň dvacetkrát za sebou rychle zamrkat, načež se můžeme vrátit zpět ke své činnosti. Tomuto „pravidlu dvaceti“ bychom měli naučit svoje děti, ale je samozřejmě užitečné i pro dospělé.
Méně displejů, více pohybu
Kromě pravidelných přestávek ve sledování titěrného displeje je pro prevenci krátkozrakosti důležité snažit se omezit celkový čas, který naše děti s elektronickými zařízeními tráví. Zákazy a příkazy příliš mnoho nezmůžou, ale pokud svým dětem nabídneme i jinou alternativu trávení volného času, půjde to samo. Rodiče, kteří svým dětem již dokázali najít pravidelnou sportovní nebo jinou aktivitu, určitě dobře vědí, o čem je řeč.
MUDr. Helena Janíčková
odborník uLékaře.cz