Tradice zvýrazňování rtů sahá hluboko do historie
Ve starověkých civilizacích byl make-up symbolem postavení a muži i ženy si libovali v líčení. Kromě estetického hlediska mělo líčení také léčivý význam. Za první uživatele rtěnek lze považovat lidi ze sumerské civilizace. Barvu získávali z přírodních látek, jako je ovoce, henna, hliněná rez a také hmyz. Mezopotámské ženy byly poněkud rozmařilejší a používaly rozemleté drahokamy, aby dodaly rtům barvu a lesk.
Prvními skutečnými milovnicemi rtěnky byly Egypťanky. Výrazné odstíny, jako třeba fialová a černá, byly běžné. Tamní civilizace získávaly barvu z poměrně zajímavých zdrojů, například z karmínového barviva, které pocházelo z rozemletého hmyzu (košenila – karmínově červené přírodní barvivo živočišného původu). Toto barvivo se ostatně používá ve rtěnkách a dalších výrobcích i dnes. Egypťané však využívali i škodlivé látky (např. olovo), které mohly mít za následek vážná onemocnění, nebo dokonce smrt.
Na počátku našeho letopočtu (v roce 9 n. l.) vynalezl arabský vědec Abulcasis tuhou rtěnku. Křesťanství líčení ovšem příliš nakloněno nebylo. Rtěnka se znovu objevila až za vlády královny Alžběty I. (1533–1603) v Anglii. Tato doba zpopularizovala bledě bílou pleť a červené rty. Rtěnky byly dostupné pouze urozeným dámám nebo hercům a herečkám, kteří vystupovali na jevišti. Přibližně tři století poté zůstala rtěnka doménou pouze hereček a prostitutek.
V roce 1920 se rtěnka natrvalo zabydlela v každodenním životě žen. V roce 1923 James Bruce Mason Jr. vyrobil otočnou tubu a dal nám moderní rtěnku, jak ji známe dnes.
Moderní úpravy rtů
V současnosti jsou nesmírně populární nejen rtěnky, ale i kolagenové stimulátory a dermální výplně. Čím dál víc lidí, žen i mužů, proto vyhledává pomoc odborníků estetické medicíny. S pokrokem v estetické medicíně je možné dosáhnout téměř jakéhokoli vylepšení obličeje bez chirurgického zákroku a s minimálními nebo žádnými omezeními docházky do zaměstnání. Rty lze esteticky upravovat různým způsobem – hydratací, jemným zvýrazněním kontur, dodáním objemu, pozvednutím svěšených koutků atd.