Krávy umí zablokovat šíření borreliózy
Klíšťata původně infikovaná lymeskou borreliózou ztratila „své“ borreliové bakterie poté, co sála krev na kozách nebo hovězím dobytku. Tyto výsledky přinesl projekt Bádensko-württemberské nadace pro prevenci borreliózy. Objevila se tak nová naděje v boji proti této nebezpečné infekci.
Klíšťata původně nakažená lymeskou borreliózou se sáním na dobytku zbavují infekčních mikroorganismů, a nejsou proto už dále schopná přenášet toto onemocnění na člověka. K tomuto závěru došli vědci na základě výsledků výzkumného projektu, který trval déle než čtyři roky a v jehož rámci vědci vyšetřili přes 40 tisíc klíšťat pocházejících z různých oblastí Bádenska-Württemberska.
Imunní skot
Vědci si nejprve všimli překvapivého faktu, že žádné z klíšťat, které napadlo kozy nebo skot, nebylo nakažené lymeskou borreliózou. Výsledky následujících pokusů je však překvapily ještě více: když nechali nakažená klíšťata sát krev na skotu či kozách, klíšťata o svou infekčnost přišla.
Pastviny pro zdraví
Přesný mechanismus, jakým kozy a skot pomáhají klíšťatům zbavovat se lymeské borreliózy, není zatím známý. Praktické závěry plynoucí z tohoto poznatku jsou však již nyní jasné: rozšíření pastvin pro kozy a skot by mohlo ve vytipovaných oblastech výrazně snížit výskyt klíšťat nakažených lymeskou borreliózou.
Účinná prevence borreliózy zatím neexistuje
Zatímco proti klíšťové encefalitidě je možné se očkovat a účinně se tak chránit před vznikem onemocnění, očkování proti lymeské borrelióze zatím možné není a pravděpodobně ještě nějakou dobu nebude. Výsledky studie by však mohly pomoci dalším výzkumům vedoucím ke snížení počtu klíšťat nakažených lymeskou borreliózou v přírodě.
(vek)
Zdroj:
www.zecken.de