Jak rakovina ovlivňuje tvorbu sraženin?
Odpověď na otázku „Jak?“ není zrovna jednoduchá, protože příčiny vzniku sraženin mohou být různé.
U některých pacientů přispívá ke vzniku trombu již samotný typ nádoru. Existují totiž nádory, u kterých je všeobecně vyšší riziko tvorby krevních sraženin – např. u leukémie, lymfomů, rakoviny žaludku, ledvin, plic či slinivky. Některé nádorové buňky mohou narušovat rovnováhu mezi proti- a prosrážlivými faktory a podněcují tak tvorbu krevních sraženin.
Jiné nádory svým růstem zase utlačují cévy, čímž zpomalují průtok krve a vytváří ideální podmínky pro formování krevních sraženin.
Vznik a růst trombů také podporují některé léčebné postupy – radioterapie, chemoterapie, biologická léčba, chirurgický zákrok, snížená pohyblivost pacienta nebo žilní vstupy.
V neposlední řadě existuje velké množství rizikových faktorů ze strany pacienta, k němž patří zejména kouření, sedavý životní styl, obezita, zvýšený výskyt krevních sraženin v rodině či osobní anamnéze.
Příznaky vzniku krevní sraženiny
Krevní sraženiny bývají pouze příležitostně bez zjevných příznaků, v naprosté většině případů na sebe upozorní různým stupněm obtíží. Nejčastěji se nacházejí v dolních končetinách a způsobují bolesti v lýtku, otok a začervenání nad postiženým místem.
Závažnější situace nastává, pokud se tromby uvolní do krevního řečiště. Krví jsou zaneseny do plic, kde se projeví jako bolesti na hrudi, závratě a nevolnost, pocit nedostatku dechu, někdy se může objevit dokonce kašel s krví.
Pacienti se zhoubným nádorem mají až 7krát vyšší riziko, že se u nich vytvoří krevní sraženina. Jedná se o stav, který bezprostředně ohrožuje pacienta na životě, a je tedy nezbytné těmto komplikacím předcházet. Mezi základní preventivní opatření patří zvýšený příjem tekutin, vynechání cigaret a kofeinu, včasná rehabilitace po operačním zákroku, pravidelné rozcvičování dolních končetin, nošení kompresních punčoch a v některých případech preventivní podávání léků ředících krev.
(mraf)
Zdroje:
https://natfonline.org/2018/01/cancer-blood-clots-complicated-connection/
https://www.internimedicina.cz/pdfs/int/2010/02/06.pdf
https://zdravi.euro.cz/clanek/postgradualni-medicina/zhoubny-nador-a-tromboza-458612
https://www.webmd.com/dvt/deep-vein-thrombosis-cancer-risk#1