Krevní tlak si představte jako sílu vyvinutou proudící krví a směrovanou proti stěnám tepen. Oproti tomu srdeční frekvence udává počet srdečních úderů za minutu. Na tepnách se projeví jako tep (pulz). K pochopení rozdílu mezi krevním tlakem a pulzem je třeba si uvědomit následující:
- Jedná se o dvě odlišná měření a ukazatele zdravotního stavu.
- Měření pulzu (tepu) nenahrazuje měření krevního tlaku. Lidé s vysokým krevním tlakem (hypertenzí), kteří si potřebují tlak pravidelně kontrolovat, tak nemohou spoléhat jen na měření srdeční frekvence.
Když srdce zrychlí
Rostoucí srdeční frekvence nezpůsobuje zvýšení krevního tlaku ve stejném poměru. Když vaše srdce začne bít víckrát za minutu, zdravé cévy se roztáhnou. To umožní snadnější průtok většího množství krve. Děje se tak třeba během cvičení nebo při svižnější chůzi do schodů. Srdce zrychlí, takže tepová frekvence může dosáhnout třeba i dvojnásobné hodnoty normálu. Přitom však váš krevní tlak stoupne jen nepatrně.
Znáte svoje hodnoty?
Jako ideální hodnota krevního tlaku se udává 120 mm Hg systolického tlaku (tlak při stažení srdeční svaloviny) a 80 mm Hg diastolického tlaku (tlak při uvolnění srdeční svaloviny). Správný zápis by v tomto případě vypadal 120/80 mm Hg (mm Hg = milimetrů rtuťového sloupce). Klidová tepová frekvence u zdravého dospělého člověka by se měla pohybovat v rozmezí 60 až 100 tepů za minutu. Hranice zvýšené srdeční frekvence se pohybuje okolo 75/min. Přestože možná vlastníte digitální tlakoměr, kterým si doma měříte tlak i pulz, nevynechávejte preventivní prohlídky u lékaře. Jsou důležité, a navíc vám odborník zodpoví jakékoli dotazy týkající se této problematiky.
Nebezpečí vysokého tlaku
Nadměrný tlak je obecně nebezpečnější než vysoká tepová frekvence. Při vysokém tlaku (hypertenzi) totiž roste riziko srdečních onemocnění i mrtvice. Podle lékařů každý přírůstek 20 mm Hg navíc nad 115 mm Hg systolického tlaku zvyšuje možnost vzniku:
- srdečního infarktu,
- mrtvice,
- srdečního selhání,
- selhání ledvin.
Zvýšená tepová frekvence může být také příznakem nebezpečí, ale vztah příčiny a následku v tomto případě není tak jasný. Výzkumy ukazují, že lidé s rychlejší tepovou frekvencí mají vyšší pravděpodobnost, že se u nich vyskytnou srdeční problémy nebo náhlá srdeční smrt. Odborníci si však zatím nejsou jisti, jestli se jedná o příčinu problému, nebo jen o znamení toho, co se v těle děje.
(hah)
Zdroje:
https://health.clevelandclinic.org/2016/08/6-myths-blood-pressure-heart-rate/
1. Souček M., Nevrlka J., Řiháček I. et al. Zvýšená aktivita sympatiku a možnosti terapeutického ovlivnění. Vnitřní lékařství 2007; 53 (5): 554−559.
2. Križanová O., Babula P., Pacak K. Stress, catecholaminergic system and cancer. Stress 2016 Jul; 19 (4): 419−428, doi: 10.1080/10253890.2016.1203415.