Problémy s erekcí? Možná máte vysoký krevní tlak!
Erektilní dysfunkce neboli poruchy ztopoření penisu berou chuť k milování mnoha mužům. Tento problém se častěji objevuje s přibývajícími léty, potrápit však dokáže i mladší jedince. Příčin je celá řada, mezi ty hlavní patří i vysoký krevní tlak.
Složitý mechanismus
Mužský pohlavní úd se skládá ze dvou kavernózních (topořivých) těles. Jsou zodpovědná za to, že se penis při erekci naplní a je připraven k „akci“. Pod nimi se nachází spongiózní (houbovité) těleso. Močová trubice, kterou je vedeno sperma a moč, prochází středem penisu. Topořivá tělesa se skládají z malých tepen a žil, hladkého svalstva a dutinek. Při pohlavním vzrušení signály z mozku (při erotických fantaziích) nebo z nervových zakončení v penisu (v případě jeho stimulace) způsobí, že se hladká svalovina uvolní a tepny se rozšíří. Současný tlak na žíly zapříčiní jejich uzavření a znemožní odtok krve zpět. To umožňuje plnění penisu a jeho zvětšování. Jakmile vzrušení opadne, hladké svalstvo se opět smrští. Tlak na žíly ustane a umožní odtok krve pryč z penisu. Ten se poté vrátí do ochablého stavu.
Výrazná překážka erekce
Vysoký krevní tlak je hlavní příčinou problémů s erekcí. Aspoň to tvrdí studie amerických vědců. Podle jejich zjištění polovina mužů ve věku 40 až 79 let, kteří se potýkají s vysokým tlakem, trpí současně erektilní dysfunkcí. A proč vysoký tlak tolik vadí? On totiž udržuje tepny, které vedou krev do penisu, rozšířené. To způsobuje, že hladké svalstvo ztratí svou schopnost uvolnění. Výsledkem je, že do penisu neproudí tolik krve, aby se mohl ztopořit.
Škodí i léky
S vysokým tlakem souvisí celá řada faktorů, které taktéž kazí erekci.
- Muži s nadměrným krevním tlakem mívají často nízkou hladinu testosteronu. To je mužský hormon, který hraje velkou roli při sexuálním vzrušení.
- Vysoký krevní tlak sám o sobě může vést k erektilní dysfunkci. Ovšem některé léky, které udržují jeho hodnoty v normálu, mohou být též příčinou poruch erekce. Patří mezi ně především diuretika a beta-blokátory.
(hah)
Zdroj:
www.webmd.com