Problémy s cholesterolem řešte hned. Začněte žít zdravě!
Nelíbí se lékařům vaše hodnoty cholesterolu? Pokuste se hladiny této látky vrátit co nejrychleji do normálu. Cholesterol, především ten „zlý“ čili LDL, totiž přispívá k rozvoji aterosklerózy a s ní souvisejících onemocnění srdce a cév včetně infarktu či mrtvice. Napovíme, co zabírá.
Genetika, pohlaví, věk
Ne vždy si za nadměrné množství tuků v krvi můžeme sami. Do rizikové kategorie, co se hodnot cholesterolu týče, nás mohou bez našeho přičinění automaticky dostat následující skutečnosti:
- mužské pohlaví (u žen má cholesterol tendenci vzrůstat až po menopauze),
- vyšší věk (cholesterol obvykle roste spolu s roky),
- přítomnost hypercholesterolémie (zvýšených hodnot v krvi) u příbuzných.
Méně alkoholu, více pohybu
Ačkoliv zmíněné faktory nijak ovlivnit nemůžeme, existuje ještě mnoho dalších, které změnit lze. Třeba úpravou životního stylu. Pro udržení cholesterolu v mezích normy doporučují odborníci následující tipy.
- Více přemýšlejte nad tím, co jíte. Omezte živočišné tuky a upřednostněte ty rostlinné. Vyhněte se nadměrně energeticky bohatým jídlům. Nezapomínejte na dostatek vlákniny, ovoce a zeleniny, ryb a luštěnin.
- Stravujte se pravidelně a po menších porcích.
- Skoncujte s kouřením.
- Dostaňte pod kontrolu svoji hmotnost.
- Začněte pravidelně cvičit.
- Vyhněte se nadměrnému popíjení alkoholu.
Ideální hodnoty
Hodnoty LDL cholesterolu by se měly pohybovat pod 3 mmol/l. Jedinci se zvýšeným rizikem chorob srdce a cév by měli mít tyto hodnoty ještě nižší (ti nejohroženější dokonce pod 2 mmol/l). Celkový cholesterol bychom měli „srazit“ pod 5 mmol/l (někteří dokonce pod 4 mmol/l). Naopak hladiny HDL cholesterolu („hodného“ cholesterolu) je žádoucí udržovat co nejvýše (nad 1 mmol/l u mužů a nad 1,2 mmol/l u žen).
Zdroj: www.mayoclinic.org/high-cholesterol-risk-factors/art-20089316