Akromegalie – "velká nemoc"
Akromegalie je hormonální růstové onemocnění, které nastává v dospělosti při nadměrné produkci růstového hormonu v podvěsku mozkovém, hypofýze. Projevuje se zvětšením koncových částí těla – tedy nosu, uší, prstů –, ale nese s sebou i další komplikace. Mezi ty nejčastější patří bolesti zad a kloubů, poruchy menstruačního cyklu u žen, cukrovka, vysoký krevní tlak, poruchy spánku a syndrom karpálního tunelu.
Pokud k nadměrné produkci růstového hormonu dojde ještě v době, kdy tělo normálně roste, projeví se tento nadbytek nadměrným růstem celého těla, tzv. gigantismem.
Velké tělo potřebuje velké šaty
Nejčastějším problémem, se kterým se pacient trpící akromegalií setkává, je potřeba jiných velikostí oblečení, než jsou běžné konfekční velikosti. Kvůli zvýšené produkci růstového hormonu jsou totiž některé části těla daleko větší než jiné, a celá postava tak může působit "nesouměrně". To je pak při hledání vhodného oblečení problém. Normální velikosti totiž mohou být pro akromegalika nevhodné a někdy nepomohou ani specializované obchody s "nestandardními" velikostmi. Jedinou možností pro akromegalika je pak buď zakoupené oblečení upravovat, nebo si nechat šít oblečení přímo na míru.
Stejný problém může postihnout i pacienta s gigantismem, protože oblečení pro člověka vysokého 220 cm se běžně nevyrábí.
Nekvalitní spánek
Dalším běžným problémem u akromegalických pacientů je nekvalitní spánek a s tím spojené následky. Většinou se jedná o tzv. spánkovou apnoi, tedy stav, kdy během spánku pacient několik vteřin nedýchá. Často jsou tyto spánkové obtíže spojeny s chrápáním. Způsobeny jsou zejména zvětšením jazyka, štítné žlázy a sliznice krku a úst.
Následky jsou pak velice nepříjemné. Vzhledem k nekvalitnímu spánku si tělo nedokáže tolik odpočinout a pacient trpí zvýšenou únavou a spavostí přes den. Dostavit se může také snížení pracovní výkonnosti či poruchy nálady. Řešením je potom návštěva ve specializované spánkové laboratoři.
Jemné věci nejsou pro akromegaliky?
Kvůli zvětšeným prstům mohou být pro akromegaliky také poměrně obtížné činnosti, při kterých je vyžadována tzv. jemná motorika prstů. U akromegaliků mohou být totiž zvětšené prsty trochu "neobratné", a proto pro ně může být obtížné například zavazování tkaniček, montování různých malých šroubků atd. U tohoto problému ale může velmi dobře pomoci cvičení těchto jemných úkonů.
(kam)
Zdroj: www.acromegalyinfo.com