„Když se vám narodí dítě, chcete mu věnovat veškerý čas, pamatovat si každý moment. Taková byla i moje představa. Avšak realita byla poněkud odlišná. Od porodu jsem začala mít potíže s močením. Ty se projevovaly častou potřebou močit někdy až 15× za den. Problémy neustupovaly ani během noci. První měsíce po porodu mám v mlze. Vybavuji si pouze tu neskutečnou únavu po probdělých nocích, kdy jsem buď kojila, nebo odbíhala na toaletu. Spánek jsem se snažila dohánět během dne, ani tak to však nestačilo,“ uvedla mladá žena.
Většina pacientů doufá, že potíže odezní samy
Petra doufala, že se potíže samy upraví po šestinedělí. Ale nestalo se tak. „Začala jsem si vymýšlet nesmyslné výmluvy, proč nejít k lékaři na vyšetření. Za vším byl jen stud, že nezvládnu v tak mladém věku udržet moč. Měsíce utíkaly a celá situace se spíše zhoršovala. Obyčejná návštěva úřadu či kontrola u pediatra byla doprovázena obrovským stresem. Cestování MHD pro mě bylo nemyslitelné, naštěstí vlastním řidičský průkaz a auto. Dokonce jsem si dopředu zjišťovala, kde se nachází toalety, abych následně neztrácela čas jejich hledáním,“ popsala.
Petřin manžel celou dobu nic netušil. Mladé mamince bylo totiž trapné se mu s tímto choulostivým problémem svěřit. Z obav z úniků moči se ovšem vyhýbala i pohlavnímu styku. Postupně omezovala kontakty s přáteli a rodinou. Přestala cestovat, sportovat a téměř všechen svůj volný čas trávila doma nebo na procházce v přírodě, kde nebyl problém si odskočit.
„Ty nekonečné výměny spodního prádla, vlhčené ubrousky, menstruační vložky, osvěžovače vzduchu, osvěžovače textilu a deodoranty a neustálé nošení tmavého pytlovitého oblečení – situace, které nechcete nikdy zažít, natožpak když je vám 32 let. Téměř jsem přestala vídat přátele a začala se obávat o svůj rodinný život. To byl ten okamžik, kdy jsem se rozhodla navštívit lékaře,“ uvedla Petra.
Máte úniky moči? Jde o častý problém!
Podobných pacientů, jako je Petra, je velmi mnoho. Inkontinence moči je celosvětový problém, který obtěžuje jedince napříč všemi věkovými kategoriemi. Odhaduje se, že přes 60 % žen se během života potýká s určitou formou inkontinence, u mužů je to kolem 35 %. Ačkoliv ženy bývají postiženy 2× častěji než muži, s přibývajícími roky dochází ke stírání rozdílu mezi pohlavími. Značná část pacientů se za tento problém stydí a trvá dlouhou dobu, než se rozhodnou svěřit se. Přitom dlouhodobé neřešení inkontinence může způsobit zdravotní, hygienické i společenské potíže. Řešením je v této situaci návštěva praktického lékaře nebo rovnou urologa.
Správná léčba dokáže pacienta zbavit obtíží
Také Petra navštívila svého praktického lékaře, který jí doporučil absolvovat vyšetření na urologii. Počátečního ostychu se rychle zbavila, když ji lékař přesvědčil, že v jeho ambulanci není rozhodně jedinou pacientkou s takovými potížemi. Po sérii vyšetření navrhl vhodná léčebná řešení, společně zvolili užívání léků. Také Petře předepsal vhodné inkontinenční pomůcky, které jí pomohly zvládnout problém do té míry, že se nemusela obávat nežádoucích příhod a zápachu. Navíc zdravotní pojišťovna Petře tyto produkty z velké části hradila, a to na rozdíl od menstruačních vložek, které jsou navíc pro tyto účely nevhodné.
Pacientka léčbu dobře tolerovala a postupně došlo k úplnému ústupu obtíží. Mohla se tak začít věnovat sobě i miminku plnohodnotně.
Únik moči je citlivé téma, o kterém není běžné otevřeně hovořit ani se svým nejbližším okolím. Přiznat si problémy s inkontinencí je pro každého obtížné, protože ztráta schopnosti ovládat své základní funkce významně ovlivňuje pocit vlastní důstojnosti. Pokud pacient nesebere odvahu svěřit se lékaři, ochuzuje se tak o pohodlí a společenský život. V drtivé většině případů lze totiž problém s inkontinencí úspěšně řešit.
(mraf)
Zdroje:
https://www.tribune.cz/clanek/42041-lekari-by-meli-ptat-pacientu-na-inkontinenci