Pomoc, psoriatická artritida mě přepadla hned po porodu!
Psoriatická artritida patří mezi chronická zánětlivá onemocnění kloubů. Objevuje se přibližně u 40 % pacientů s lupénkou a postihuje stejnou měrou ženy i muže. Nejčastěji propuká kolem 40. roku života, tj. v produktivním věku. Projevuje se bolestivostí a otokem kloubů na prstech a šlachách (často jí bývá postižena například Achillova šlacha). Bolesti mohou způsobovat potíže v běžném fungování. Zlepšují se rozcvičením. Na vznik psoriatické artritidy má vliv mnoho faktorů, například dědičnost, hormonální změny, stres či únava. Tolik k teorii.
Nevíte, kam dřív skočit, jste v jednom kole? Radost z miminka střídá vyčerpání, úzkost a obavy, jestli to všechno zvládnete? Domácnost je vzhůru nohama a vy už si ani nepamatujete, kdy jste naposledy jedla nebo spala. Vítejte v šestinedělí! Co když se ale k tomu přidá ještě nová neznámá v podobě nepříjemných bolestí? Přihlásit se může plíživě a nenápadně – delší kojení začíná být obtížné, nošení miminka přestává být pouze příjemnou blízkou chvílí. Klouby na rukách jsou bolestivé, ztuhlé a mnohdy otékají. Dosud jednoduché činnosti, jako je přebalování, žehlení či oblékání miminka, pro vás začínají představovat čím dál větší výzvu.
Proč se psoriatická artritida objevuje právě po porodu?
V těhotenství má naše tělo funkci ochranáře, a tak veškerou sílu vynakládá do správného vývoje miminka. Hlavní roli v tom hrají hormony, konkrétně estrogeny a progesteron, jejichž hladina je v těhotenství vyšší než po porodu. Tyto látky ovlivňují náš imunitní systém tak, aby miminko ochránil a zároveň ho sám neohrozil. Dochází k útlumu příznaků lupénky, která tvorbou protilátek bojuje proti vlastním kožním buňkám. V těhotenství pro tento boj nezbývá příliš prostoru. Imunitní systém má totiž jiné starosti.
Porodem ale tohle klidné období většinou končí. Kromě hormonálního koktejlu nám čerstvé mateřství namíchá velkou dávku stresu a únavy. Imunitní systém už se zase může věnovat „pouze“ sám sobě a my můžeme očekávat znovuvzplanutí lupénky. Pokud budeme dopředu počítat i s možností, že se příznaky zhorší, případně zkomplikují onemocněním kloubů, budeme o krok napřed!
Jak se na psoriatickou artritidu můžu připravit?
Nikdy nejde odhadnout, jak se bude onemocnění vyvíjet a jestli právě u vás psoriatická artritida propukne. Štěstí ale přeje připraveným. Nebojte se svého lékaře zeptat na projevy psoriatické artritidy a na možnosti léčby a zmírnění obtíží s ohledem na kojení, stejně jako jste to udělala v rámci přípravy na těhotenství s lupénkou.
V průběhu těhotenství je možnost konzultace s lékařem stejně důležitá jako v období po porodu. Ujistěte se, že váš lékař neodjíždí či v dohledné době nekončí svou praxi. Proberte všechny scénáře s partnerem a s rodinou a svěřte se jim se svými obavami. Pokud si dopředu uděláte jasnou představu o tom, jak věci řešit, budete mnohem klidnější. Důležitá je také spolupráce gynekologa a revmatologa či dermatologa.
Nemusíte se bát, že v případě kojení nebudete moci podstoupit žádnou léčbu. Jejích možností je celá řada. Nesteroidní antirevmatika sice neřeší příčinu onemocnění, ale mohou výrazně omezit bolestivost a ulehčit vám v tomto náročném období život. Podobně působící skupinou jsou glukokortikoidy či opioidní analgetika, kde už musí lékař zvážit způsob jejich případného podání i dávku. Existují však i léky, které chorobu ovlivňují přímo a můžete je používat i při kojení, například přípravky biologické léčby.
Příznaky psoriatické artritidy netlumí pouze léky, výrazně nám může pomoci i fyzioterapie a rehabilitace. Čím dříve s nimi začnete, tím lépe. Cvičení zlepšuje ohebnost kloubů a šlach. Zároveň posiluje svaly a tím snižuje zátěž kloubů při pohybu.
Tipy, jak zvládnout psoriatickou artritidu po porodu s elegancí
Ač se tahle rada může zdát jakkoli sobecká, obzvlášť v tomto novém životním období, je třeba myslet především na sebe. Miminko potřebuje maminku v co nejlepší formě.
- Mluvte o svých potížích s lékařem
Své obtíže s bolestmi kloubů si nenechávejte pro sebe. Dermatolog, u kterého se léčíte s lupénkou, vás na základě vašich obtíží odešle k revmatologovi a bude s ním dále spolupracovat v průběhu léčby. Nepropadejte panice, jestli budete muset přestat kojit. Důležitější je, abyste byla schopna postarat se o miminko a dát mu co nejvíce lásky. A to se, jak jistě tušíte, neměří množstvím vypitého mateřského mléka. Léčbu, kterou vám lékař předepsal, důkladně dodržujte.
Svolejte válečnou poradu v blízkém kruhu a rozdělte si úkoly tak, abyste mohla odpočívat. Uvidíte, že babičky rády navaří, tatínek nakoupí, kamarádka si určitě s radostí přijde drobečka pochovat. Odpočinek v kombinaci s pocitem, že na to nejste sama, působí blahodárněji, než se může zdát.
- Nestyďte se říct si o pomoc
Mnoho maminek v období po porodu sužují úzkosti a deprese. Jakékoliv onemocnění může těmto stavům napomoci. Máte-li pocit, že to sama nezvládnete, odhoďte zábrany a obraťte se na odborníka. Je to to nejlepší, co můžete v takové situaci jako zodpovědná máma udělat! Může stačit pouhá návštěva praktického lékaře, který vám zajistí vhodnou léčbu, případně vás odkáže na dalšího specialistu. Pokud chcete rovnou navštívit specialistu, zaměřte se na vyhledání pacientských organizací a krizových center, abyste mohla problém řešit hned.
Budou dny, kdy na to prostě budete sama. Choďte si lehnout s miminkem, odpočívejte a netrapte se malichernostmi, jako je úklid či vaření. Zároveň však nezapomínejte na pohyb. Udělá dobře nejen vašim kloubům. Dopřejte sobě i miminku čerstvý vzduch a zhluboka se nadechněte – není krásné být mámou?
(beri)
Zdroje:
https://www.revmaticke-nemoci.cz/novinky-psoriaza/zivot-s-artritidou-bolest-kloubu-pod-kontrolou-1038
https://www.medicinapropraxi.cz/pdfs/med/2017/03/08.pdf
https://www.medicinapropraxi.cz/pdfs/med/2011/09/06.pdf
https://www.solen.cz/pdfs/med/2007/03/05.pdf
https://www.praktickelekarenstvi.cz/pdfs/lek/2008/06/04.pdf