Psychiatrická léčba může vést i k žilní trombóze
Léčba psychiatrických pacientů určitými typy léků může zvyšovat riziko
žilní trombózy – alespoň to tvrdí čeští vědci. A jedním z mechanismů
vzniku této závažné a v některých případech i život ohrožující
komplikace je zvýšená hladina prolaktinu.
Léčba psychiatrických pacientů určitými typy léků může zvyšovat riziko žilní trombózy – alespoň to tvrdí čeští vědci. A jedním z mechanismů vzniku této závažné a v některých případech i život ohrožující komplikace je zvýšená hladina prolaktinu.
Antipsychotika vedou k hyperprolaktinemii
K nežádoucím projevům léčby antipsychotiky patří vliv na hladinu prolaktinu. Týká se to hlavně klasických neuroleptik, ale i antipsychotik druhé generace, eventuálně i antidepresiv (hlavně fenothiaziny, klozapin, risperidon, olanzapin).
Jak vlastně vzniká trombóza?
Tromboembolická choroba je multifaktoriální, to znamená, že k jejímu vzniku je zapotřebí souhry více příčin.
- Narušení cévní stěny – v souvislosti s antipsychotiky se neuplatňuje.
- Zpomalení krevního průtoku cévami – psychiatrické léky často mají i tlumivé účinky, takže pacienti se méně pohybují, často dochází i k nárůstu tělesné hmotnosti.
- Porucha srážlivosti – nadměrná srážlivost krve při léčbě psychofarmaky může být vyvolaná hyperprolaktinemií (dále také ovlivněním hladin serotoninu či antifosfolipidovými protilátkami).
Prolaktin má přímý vliv na krevní destičky
V procesu srážení krve dochází nejprve ke vzniku tzv. hemostatické zátky. Krevní destičky přilnou na poškozenou cévní stěnu, vzájemně se spojí a vytvoří trombus – sraženinu. Prolaktin přispívá ke zvýšené aktivaci destiček, a tím podporuje rozvoj aterosklerózy a tromboembolických komplikací.
Ohroženy jsou i těhotné ženy
Zvýšené riziko trombózy vlivem prolaktinu však nepozorujeme jen u psychiatricky léčených pacientů. V těhotenství a hlavně kolem porodu dochází zcela fyziologicky k podobnému stavu. Větší srážlivost krve má pravděpodobně za cíl ochránit rodičku před nadměrnými krevními ztrátami.
Riziko není velké, ale nesmí se podcenit
Riziko nadměrného srážení krve vlivem antipsychotické léčby není příliš vysoké, nicméně pokud k němu dojde, může mít i smrtelné následky v podobě embolie do plic. Prolaktin je pouze jedním z možných faktorů, ale jistě by se na něj nemělo zapomínat, zvláště při výběru vhodného léku.
(dog)
Zdroj: Urban, Masopust, Malý. Prolaktin jako faktor zvýšené agregace destiček. Psychiatrie 2005;9(1):56–59.