Psychika a střeva. Jak funguje mikrobiom?
Co přesně je střevní mikrobiom? A opravdu je přínosné užívat doplňky stravy na jeho podporu? Není to jen další marketingová past, jak kupovat nepotřebné preparáty? Přečtěte yi článek o fungování střevního mikrobiomu a jak o něj pečovat.
Přečtěte si nejdůležitější body článku:
- Stres, alkohol a chemie negativně ovlivňuje stav našich střev.
- Nerovnováha střevního mikrobiomu má vliv na naši imunitu i mentální zdraví.
- Antibiotika ničí škodlivé i prospěšné bakterie, proto bychom měli užívat pouze na předpis lékaře.
- Je vhodné doplnit léčbu antibiotiky o probiotika.
—
Mikrobiom je velké množství mikroorganismů včetně jejich genů, které žijí na sliznici střeva. Mikrobiom ovlivňuje náš imunitní systém, naše trávení, tvorbu některých vitamínů a také komunikaci mezi zažívacím traktem a mozkem.
Tvrzení, že imunita začíná ve střevech, není přehnané. Střevní mikrobiom je skutečně důležitou součástí našeho imunitního systému. Reguluje se zde funkce některých bílých krvinek, dále vznikají další molekuly a mediátory důležité pro celé tělo. Při poruchách mikrobiomu vznikají častěji autoimunitní, ale i nádorové choroby.
Rovnováha s naším mikrobiomem se může narušit, když
- jsme vystaveni dlouhodobě stresu,
- tělo přijímá nadměrné množství různé chemikálie, dochucovadla a jednoduché cukry,
- pijeme alkohol (dlouhodobě velké množství),
- nadměrně užíváme antibiotika.
Střeva a psychické nemoci
Ve střevě vzniká velké množství látek, které se podílejí na přenosu signálů v mozku. Existují tedy spojitosti mezi poruchami střevního mikrobiomu a psychickými onemocněními. Co to znamená? Mentální zdraví a stav našich střev spolu souvisí, ačkoliv to na první pohled nemusí být patrné. Více ve článku Když jídlo léčí. Jak podpořit léčbu správným jídelníčkem?
Jídelníček pro zdravý mikrobiom
Aby naše střeva obýval zdravý mikrobiom, potřebujeme tělu dodávat dostatek
- hydratace (neperlivá neslazená voda),
- vlákniny (ovoce, zelenina, celozrnné výrobky),
- kvašených potravin (jogurty, kefír, kvašená zelenina např. kimchi),
- potravin s obsahem prebiotik, což je strava pro naše bakterie ve střevech (banány, jablka, česnek, cibule).
Antibiotika léčí, ale…
Pro správné fungování střev je důležité, abychom neničili mikrobiom. Bohužel antibiotika, která jsou někdy nutná k léčbě, ničí kromě škodlivých bakterií způsobující infekci i náš střevní mikrobiom.Antibiotika bychom tedy měli užívat pouze při bakteriálních, nikoli virových infekcích (např. chřipce) a vždy pouze na doporučení lékaře.
Také doporučuji přidat k léčbě antibiotiky také probiotika. Tyto preparáty obsahují „přátelské bakterie“, které podporují střevní mikrobiom. Na trhu je velké množství volně dostupných preparátů, stačí si nechat poradit v lékárně nebo v online poradně.