Psycholog, psychiatr, terapeut nebo kouč: Znáte rozdíly?
Jaký je rozdíl mezi psychologem a psychoterapeutem? Pomůže v konkrétní situaci kouč nebo je už potřeba péče psychiatra? Zorientujte se, kterého odborníka na duševní zdraví je vhodné oslovit, když řešíte psychické problémy u sebe nebo svých blízkých.
Psycholog
- Zná a používá psychologické diagnostické metody, např. různé testové či dotazníkové metody nebo projektivní techniky.
- Pomáhá nasměrovat, dává člověku naději.
- Pomáhá v rámci své odbornosti. Pracuje např. jako školní psycholog, psycholog v oblasti personalistiky, psychologicko-pedagogické poradenství.
Vzdělání? Absolvent pětiletého studijního programu jednooborové psychologie na vysoké škole. Klinický psycholog má k tomuto vzdělání navíc atestaci z klinické psychologie.
S čím může pomoct? Při otestování např. kognitivní schopnosti, paměti apod. Můžeme se na něj obracet i v oblasti poradenství a konzultací. Velmi často psychologové také mají absolvovaný psychoterapeutický výcvik, takže i oni mohou poskytovat psychoterapeutickou péči.
Předepisuje léky? Ne.
Platba? Většinu služeb hradí stát, kromě psychoterapeutických služeb nebo konzultací v oblasti poradenství. Platby navíc musí vždy komunikovat.
Kde ho najít? V soukromých ambulancích, zdravotnických zařízení nebo týmech komunitních služeb.
Psychiatr
- Zná psychiatrické diagnózy.
- Posuzuje jak psychické, tak fyzické aspekty duševních onemocnění.
- Zná farmakoterapii, má možnost předepisovat léky a celkově psychiatrickou léčbu.
Vzdělání? Lékařské vzdělání s titulem MUDr., následně se specializací – ukončené atestační zkouškou v oboru psychiatrie nebo u dětí pedopsychiatrie.
S čím může pomoct? Pokud máme akutní potíže nebo dlouhodobé, které ovlivňují náš rodinný, školní nebo pracovní život. Ty se mohou projevovat jak po psychické stránce (sebeobviňování, negativní prožívání, ztráta smyslu života), tak fyzické (problémy se spánkem, únavou, poruchy pozornosti). Může jít o začínající projevy bipolární poruchy, schizofrenie, deprese, silné úzkosti, bizarnosti v chování a další.
Psychiatr je k ruce dětem, dospívajícím i dospělým při potížích
- s konzumací alkoholu či jiné látky,
- viděním či slyšením věcí, co co ostatní neslyší, nebo vkrádání myšlenek,
- s přijímáním potravy ve smyslu poruch příjmu potravy,
- projevy sebepoškozující se tendence a rizika nebezpečí pro sebe nebo okolí,
- se zvládáním poruch autistického spektra.
Předepisuje léky? Ano.
Platba? Péči psychiatra hradí veřejné zdravotní pojištění, pokud má psychiatr smlouvu s naší pojišťovnou.
Kde ho najít? Nejčastěji se s touto odborností můžeme potkat v ambulancích, všeobecných či psychiatrických nemocnicích, centrech duševního zdraví.
Psychoterapeut
- Vytváří bezpečné a důvěrné prostředí a buduje terapeutický vztah.
- Má umění empaticky dávat zpětnou vazbu, aktivně naslouchat, pomáhat pracovat s emocemi klientů.
- Má schopnost hledat souvislosti v prožívání a chování klientů.
Tyto dovednosti by měly být společné všem psychoterapeutům. Další techniky se liší a vychází dle typu psychoterapeutického výcviku např. psychoanalytický, kognitivně-behaviorální, rodinný…
Vzdělání? Ukončený akreditovaný psychoterapeutický výcvik, který zpravidla trvá několik let. Psychoterapeutické povolání není jasně ohraničené zákonem, proto je důležité si výše zmíněné kritérium vzdělání ověřit na stránkách terapeuta či při osobní konzultaci (nebo zkontrolovat členství v České asociaci pro psychoterapii). Dobré jsou také reference od přátel nebo na internetu.
S čím může pomoct?
- Při úzkostech, potíže se spánkem, traumaty, šikanou, neschopností vypnout, zmírnění obtěžujících obav.
- Při pocitu osobní nespokojenosti nebo pocitech syndromu vyhoření.
- Při vztahových nebo rodinných problémech. Pokud máme nějakou nevyřešenou minulost, která nás trápí nebo si ji uvědomujeme, že to trápí i generaci přede mnou.
- Když nemáme prostor, kde a komu se svěřit a s něčím, co nemůže řešit (a ani to někdy není možné se svými blízkými) a zároveň je to pro nás důležité.
Předepisuje léky? Ne.
Platba? Psychoterapeutická péče není hrazená ze zdravotního pojištění. V dnešní době celá řada psychoterapeutů a psychoterapeutek spolupracuje se zdravotními pojišťovnami a ty v rámci svých nadstandardů spoluhradí, je potřeba ověřit podmínky své pojišťovny. Cena psychoterapeutického sezení v délce 50-60 minut se pohybuje v rozmezí 500 až 2500 Kč za sezení.
Kde ho najít? Nejčastěji ve vlastní praxi nebo centrech duševního zdraví.
Kouč
Kouč hledá řešení společně s klientem. Není trenér ani mentor. Termín coaching pochází z anglického slovesa coach neboli trénovat, vést.
Vzdělání? Měl by projít tréninkovým programem (kurzem) a získat certifikát pod akreditovanou organizací.
S čím může pomoct?
- Koučink pomáhá lidem růst a dosáhnout svého potenciálu. Na rozdíl od mentora nemusí být kouč odborníkem v odvětví, ve kterém se chce jeho klient rozvíjet.
- Role kouče je nasměrovat koučovaného správným směrem pomocí cílených a strukturovaných otázek.
- Cílem je podpora sebedůvěry a napomáhání podniknout konkrétní kroky za účelem dosažení své vize, cíle.
Platba? Není hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Cena sezení s koučem v délce 60 až 120 minut se pohybuje v rozmezí 500 až 10 tisíc Kč za sezení.