Ptačí chřipka je léčitelná i v pozdějších stadiích
Doktor Menno de Jong, šéf virologického oddělení ve vietnamské Nemocnici tropických onemocnění v Ho-Či Minově Městě, nabádá lékaře k tomu, aby neztráceli naději ani u pokročilých případů ptačí chřipky.
Boj proti ptačí chřipce
Mezi odbornou veřejností se traduje, že antivirotika jsou proti chřipkovému viru kmene H5N1 účinná jen v případě, že jsou podána do 48 hodin od prvních projevů onemocnění. Virolog de Jong ovšem tvrdí, že tento předpoklad je správný jen u humánních virů. Virus ptačí chřipky se totiž chová poněkud jinak, a bylo například prokázáno, že se ve svém lidském hostiteli replikuje ještě i sedmý či osmý den po nakažení. Antivirotikum je tudíž schopno snížit počet virů cirkulujících v nemocném, a tak zvýšit naději na uzdravení.
#IMG#To je v podstatě dobrá zpráva. V období pandemie se totiž předpokládá, že se prodlužuje doba od počátku nástupu příznaků, po kterou pacient není léčen, například z důvodu obtížného transportu do nemocnice či problémů s dodávkami antivirotik. To by samozřejmě znamenalo v případě infekce klasickou chřipkou mnohem horší vyhlídky na uzdravení, neboť hlavní boj organismu s rychle se množícím virem probíhá v počátečních dnech choroby. Nicméně drobná odlišnost ptačí chřipky v tomto ohledu zaručuje, že jsou antivirotika účinnější i při pozdějším podání.
Následky onemocnění
Ptačí chřipka od roku 2003 celosvětově nakazila 258 lidí, z nichž drtivá většina žila ve venkovských oblastech. Z těchto pacientů 154 zemřelo, neboť byla zdravotní péče nedostupná či se choroba v okamžiku přijetí do nemocnice již nacházela ve velmi pokročilé fázi. Pro prevenci poškození orgánů (zejména plic) a úmrtí je přitom potřebná včasná a účinná terapie. Možnost účinnosti antivirotik i po více než 48 hodinách tedy vzbuzuje naději.
(jin)