Inkontinence může zásadním způsobem narušovat váš každodenní život. Odkládání rozhodně nic neřeší. Naopak, včasná diagnostika může léčbu urychlit a usnadnit. Nežádoucí únik moči může být navíc projevem závažnějších onemocnění. Zanedbání jejich léčby by mohlo způsobit problémy daleko větší.
Ke specialistovi i bez doporučení
Léčbě močové inkontinence se věnují urologové a gynekologové. Urologové pečují o vylučovací soustavu mužů i žen. Gynekologové se ženské inkontinenci věnují jako gynekologickému onemocnění. Doporučení od obvodního lékaře nepotřebujete.
Není se čeho obávat
Vyšetření začíná rozhovorem. Lékař při něm zjišťuje, kdy se inkontinence objevila poprvé, jak je závažná, za jakých okolností se objevuje. Poptá se na další skutečnosti, které by mohly objasňovat příčinu inkontinence. Bude ho také zajímat, jakými dalšími onemocněními trpíte a jaké léky užíváte.
Vlastní vyšetření spočívá v prohlédnutí břicha, pánve a zpravidla konečníku. To pomůže posoudit dostatečnost svěrače. U mužů je takto vyšetřena i prostata. Eventuálně je provedeno neurologické vyšetření. U žen by mělo proběhnout základní gynekologické vyšetření.
Ve druhé fázi je pro vyloučení infekce močových cest a dalších onemocnění vyšetřena moč. Případný odběr krve pomůže zkontrolovat funkci ledvin. Velmi důležitou součástí diagnostiky je i vedení takzvaného „mikčního deníku“. Jedná se o tabulku, kam si pacient 24 hodin zapisuje to, kolik vypije, kolik vymočí, a počet epizod inkontinence.
Zjištění příčiny umožní léčbu šitou na míru
Již na základě těchto informací si lékař udělá jistou představu o vašem onemocnění. Následně vybere některé ze specializovaných vyšetření k přesnému určení příčiny úniku moči.
- Uroflowmetrie – vyšetření, které se provádí při podezření na zbytnění prostaty nebo zúžení močové trubice. Pacient se po naplnění močového měchýře tekutinou vymočí do speciální toalety, která umožňuje změřit močený objem v závislosti na čase (maximální a průměrná rychlost průtoku).
- EMG (elektromyografie) – vyšetření k posouzení zdatnosti pánevního dna. Pomocí malých snímačů přiložených na oblast hráze se měří elektrická aktivita svalů pánevního dna v průběhu močení.
- Ultrazvukové vyšetření umožní zobrazení anatomických změn v pánvi. Zobrazí močový měchýř, prostatu, dělohu, močovody a ledviny. Může odhalit retenci moči v močovém měchýři, to znamená množství moči, které po vymočení zůstává v močovém měchýři. Je-li toto množství větší, je nutná další léčba.
- Cystoskopie je endoskopická vyšetřovací metoda, která lékaři umožní prohlédnout vnitřní povrch dutiny močového měchýře a močové trubice včetně úseku, který prochází prostatou. Při tomto vyšetření je do močové trubice zavedena malá trubička.
Po zjištění příčiny inkontinence je zahájena odpovídající léčba. Může se jednat o poučení ohledně jednoduchých cviků k posílení svalů pánevního dna až po jednoduché i složitější operační zákroky. Volba probíhá vždy individuálně na základě konkrétního problému konkrétního pacienta.
Moderní medicína umožňuje odhalit příčinu úniku moči a doporučit adekvátní léčbu. Vyhlídky na uzdravení jsou tak příznivé. Zahoďte proto stud za hlavu a začněte únik moči řešit. Nebudete první ani poslední.
(dos)
Zdroje:
https://www.healthline.com/symptom/urinary-incontinence
https://www.medicalnewstoday.com/articles/165408.php